10 Ekim, 32. ay10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 32. ay anmasında gerçek adalet yerini buluncaya kadar her ayın 10’unda burada olacak, davamızı takip edeceğiz vurgusu yapıldı


10 Ekim 2015’te “Barış ve demokrasi” talebiyle Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Ankara Gar’ı önünde toplanan işçi ve emekçilere dönük göz göre göre gerçekleşen IŞİD katliamının 32. ayında aileler, devrimci-demokrat kişi ve kurumlar bir kez daha Gar önünde bir araya geldiler.

Her ay yapılan anma bu ay da katliamda hayatını kaybeden 103 kişi için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından yapılan konuşmalarda, “10 Ekim’ i unutturmayacağız, unutmayacağız, gerçek adalet yerine gelene kadar her ayın 10’unda burada olmaya ve davalarımızı takip etmeye devam edeceğiz” vurgusu yapıldı.

Dava sürecindeki gelişmeler anlatılarak, “katliamdan sadece 19 IŞİD’li katili sorumlu değildir” denildi. “Asıl sorumlular yargı önüne çıkana kadar davamız devam edecek. Katliamın yapıldığı bu alan hangi ilişkilerle hangi kesimin rantına peşkeş çekilirse çekilsin bu alanın özgürlük ve demokrasi alanı olması için mücadelemize devam edeceğiz” diye belirtildi.

Anmada konuşan HDP Ankara Milletvekili 1. Bölge 1.Sıra Adayı Filiz Kerestecioğlu, “Dava hakim ve savcıları mütalaa vererek bitirmek istiyorlar. Bu dava mütalaa verilecek duruma gelmemiştir. Bu konuda gazeteciler basın bunu yaygınlaştırmalılar. Asıl sorumlular yargılanana kadar mütalaa verilemez” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kerestecioğlu’nun konuşmasının  ardından temsili anıta karanfiller bırakılarak, anma sonlandırıldı.

Anmada 12-13 Haziran tarihlerinde yapılacak grup duruşmalarına katılım çağrısı da yapıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.