Ankara’da 15-16 Haziran etkinliği15-16 Haziran 48. yılında Ankara’da Madenci Anıtı önünde anıldı


15-16 Haziran büyük işçi direnişi 48. yılında Ankara DİSK bölge temsilciliği tarafından Olgunlar Sokak’ta bulunan madenci anıtı önünde anıldı.

Anma saat 12.30’da Ankara Disk Bölge Temsilciliği, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, DİSK’e üye işçiler ve temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

15-16 Haziran Direnişi’nin bu sene bayrama denk gelmesi nedeniyle etkinliği bugün gerçekleştirdiklerini belirten DİSK bölge Temsilcisi Tayfun Görgün yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

15-16 Haziran direnişinin 48. yılında emeği ve alınteri için mücadele edenlere selam olsun. 

15-16 Haziran, 1970 yılında DİSK’İN hedefine alan saldırıya karşı sendikalı, sendikası işçilerin mücadele ettiği direniş tüm toplumsal kesimlerin sahiplenmesi ve dayanışmasını kazanılmıştır. 

15 Temmuz 2016’daki karanlık darbe girişimi kalkınmasının ardından ilan edilen OHAL VE KHK’ler işçi sınıfının sendikal haklarına tarihsel kazanımlarını ve iş güvencesine saldırı olarak hayat bulmuştur. 

Bu düzen daha da vahşileşme sürecindedir. Seçimlerden sonra krizin, seçim ekonomisinin biriken yükü, acı reçeteler, işçi sınıfını tehdit etmektedir. Şimdiden söylüyor ve uyarıyoruz. 

Sermayenin kıdem tazminatının kaldırılması talebi de, fonu kaynak olarak gören hükümetin dayatması da işçiler tarafından kabul edilmeyecektir.

İşçilerin acil talepleri: 

OHAL’in kaldırılması

Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması

Grev yasaklarına son verilmesi

Taşeron çalışmanın yasaklanması

Asgari ücretin insanca yaşanacak seviyeye getirilmesi

İşsizlik sigortası fonunun yağmasına son verilmesi

Zamlarla işçi ücretlerinin eritilmesinin son bulması

İşçi cinayetlerinin son bulması

Kiralık işçi bürolarının kapatılması

Bu taleplerimiz için vereceğimiz mücadelede 15-16 Haziran büyük işçi direnişi her zaman ışık olacaktır. Sözümüz olsun ki mücadeleyi sürdüreceğiz ve büyüyeceğiz.

Görgün’ün ardından KESK Genel Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Bozgeyik’in konuşmasının ardından madenci anıtı önündeki açıklama sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı