“Liseliler değil işkenceciler yargılansın”Karne günü düzenledikleri eylemde polis işkencesiyle gözaltına alınan lise gençlik örgütleri işkenceciler hakkında suç duyurusunda bulunmak için Çağlayan Adliyesi’ndeydi


Lise gençlik örgütleri, karne günü İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması ve yürüyüş yapmak istemiş ancak polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınarak işkence görmüşlerdi. Liseliler, işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunmak için geldikleri Çağlayan Adliyesi önünde toplandılar.

Eylemde “İşkence Sökmedi, Sökmeyecek”, “Liseliler Değil İşkenceciler Yargılansın” sloganları atıldı.

Çağrısı Dev-Lis, LÖB, Lise Anarşist Faaliyet (LAF), DLB, Özgür Lise tarafından yapılan eyleme bu örgütlerdeki liselilerin yanı sıra ESP il başkanı Pınar Türk, SKM Genel Sözcüsü Beyhan Taşkıran, Devrimci Parti, Devrimci Anarşist Faaliyet, Anarşist Gençlik, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, KHK Direnişçileri, TKP/TKG, Kaldıraç, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Devrimci Gençlik Birliği, Gençliğin Devrimci Güçleri ve Mücadele Birliği de dayanışma için  katıldı.

Açıklama öncesi, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukat Gökmen Yeşil yaşanan gelişmeleri özetleyen bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından HDP milletvekili adayı Musa Piroğlu öğrencilerle dayanışma mesajları içeren bir konuşma yaptı. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuşmasında bu davanın takipçisi olacağına ve liselilerin yalnız olmadıklarını belirtti. KHK Direnişçileri adına yapılan konuşmada da, saldırının insanlık dışı bir saldırı olduğunu belirtildi ve liselilerin meşru mücadelesinde yanlarında oldukları söylendi.

Destek ve dayanışma konuşmalarının ardından Dev-Lis, LÖB, Lise Anarşist Faaliyet (LAF), DLB, Özgür Lise tarafından hazırlanan basın açıklamasının okunmasına geçildi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmek istedikleri “Karneler Sizin Gelecek Bizim” eylemine polisin yoğun fiziksel ve psikolojik şiddetine ve işkencesine maruz kaldıklarını belirten açıklamada, daha sonraki gözaltı sürecinde de bu saldırıların devam ettiğine değinildi, hatta avukatlara ve basın görevlilerine de polisin saldırmaktan geri durmadığı belirtildi. Asıl terör estirenin polisler olduğuna dikkat çekilen açıklamada, polisin bu yalanlarının korkularını saklamaya yetmeyeceği belirtilerek, “katiller ve işkenceciler bizleri mücadelemizden alıkoyamaz” dendi ve mücadelenin süreceği mesajı verildi.

Eylem basın açıklamasının okunmasının ardından sloganlarla tamamlandı.

#LiselilerDeğilİşkencecilerYargılansın

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı