Demirtaş’tan Erdoğan’a adaylık kriterleri yanıtıSelahattin Demirtaş, Erdoğan’ın dünkü Trabzon mitinginde adaylığını yanlış bulduğunu söyleyerek, “Bana göre yanlış bir gelişme, düzeltilmesi lazım” sözlerine yanıt verdi


24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde kilit bir konuma yerleşen HDP’ye dönük AKP taarruzu sayısız biçimle devam ediyor. Operasyonları, gözaltıları ve seçim çalışmalarına dönük pek çok engellemeyi saymıyoruz bile. Keza bunlar zaten “doğallaştırıldı”.

Fakat burjuva iktidar bloku bunların kesmeyeceğini anlamış olmanın hezeyanıyla süreci başka söylemlerle tırmandırma yoluna gitti. Selahattin Demirtaş’ı 6-7 Ekim Kobanê serhildanının sorumlusu ve “katil” ilan etmekle bu tırmandırmanın düğmesine Tayyip Erdoğan bastı.

Erdoğan yalan üzerinden kurduğu bu klişeyi daha sonra Kocaeli’nde idam nidalarını kışkırtıp, “önüme böyle bir teklif gelirse onaylarım” gibi bir saldırganlıkla birleştirdi.

Faşist diktatörlere mahsus bir duruşla kitleyi her yalanı yutacak bir nesne olarak görüp, yalan üzerinden kurulu söylemle maniple etme saplantısını son olarak da Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartlarını taşımadığına vardırdı.

AKP’li hükümet ve onunla özdeşleşmiş devlet Selahattin Demirtaş’ı 2016 yılının Kasım ayından beri miting ve parlamento konuşmalarından ibaret polis fezlekelerine dayalı bir iddianameyle cezaevinde adeta rehin tutuyor. Bu politikayla da baskılayamayacaklarını anlayınca bu sefer de işi adaylığının engellenmesi direktifine vardırmış oldular.

Dünkü Trabzon mitinginde “Ne demek ‘Cumhurbaşkanı adayı, bırak.’ Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olmalı. Bana göre yanlış bir gelişme, düzeltilmesi lazım” diyerek aslında kendi güdümüne aldığı yargıyı, YSK’yı harekete geçmeye çağırmış oldu. Acizliğin bu kadarı!

Demirtaş, Erdoğan’ın bu açıklamalarına avukatları aracılığıyla kullandığı Twitter hesabından şu yanıtı verdi:

“Bak bu defa sana katılıyorum Erdoğan. Örneğin senin Cumhurbaşkanı adayı olabilmen için mutlaka üniversite diploman olması lazım, ama bugüne kadar diplomanı gören olmadı. Benim kriterlerim tamam da, asıl seninkiler şüpheli.” 

 

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı