Suruç’ta provokasyon, Hekimhan ve Kocaeli’nde faşist saldırıBugün Suruç’taki olayın yanı sıra Malatya Hekimhan ve Kocaeli Değirmendere’de de HDP’nin seçim çalışmalarına dönük sivil faşist saldırılar gerçekleşti


Seçimlere sayılı günler kala sivil faşist saldırılar, provokatif kışkırtmalar yeniden sahnede. Bugün 3 ayrı ilde sahnelenen bu saldırıların düğmesine bir strateji temelinde basıldığı anlaşılıyor. AKP MYK Üyesi ve Urfa Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız’ın Suruç’ta kalaşnikoflu adamlar eşliğinde esnafı ziyaret edip, adeta kışkırtması ve ardından halkın üzerine kurşun sıkılmasının sonuçları birçok başka saldırıyı tetikleyecek nitelikler taşıyor.

Üçü esnaf beş kişinin hayatını kaybettiği, birçok insanın kurşunla yaralandığı bu saldırının nerelere evrilebileceğini kestirmek de zor değil.

Daha olay anlaşılmadan havuz medyasının yaşananları HDP’nin saldırısı olarak göstermesi ve üzerinde tepinmesi bile bu açıdan uyarıcıdır.

Bugün Suruç’taki olayın yanı sıra Malatya Hekimhan ve Kocaeli Değirmendere’de de HDP’nin seçim çalışmalarına dönük sivil faşist saldırılar gerçekleşti.

Bu iki saldırıyla Suruç’taki provokasyonu birlikte düşündüğümüzde önümüzdeki günlerde daha da tırmandırılacak bir saldırı atmosferiyle karşı karşıya kalacağımız açıktır.

Hekimhan’da HDP’lilere sopa ve demir çubuklarla saldırı: 4 yaralı

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde seçim çalışması yapan HDP’liler önce bir grubun sözlü saldırısına maruz kaldı ardından sopa ve demir çubuklarla saldırıya uğradı.

Saldırı sonucu dört  HDP’li yaralandı.

Evrensel’e konuşan milletvekili adayı Mehmet Tuncel olayla ilgili, “3 milletvekili adayı ile birlikte Hekimhan’da seçim çalışması yaparken bir grup önce sözlü saldırıya ardından da sopa ve demir çubuklarla saldırı yaptı. Saldırıda partimiz mensubu 4 arkadaş aldıkları darbe sonucu yaralandı. Hastanede tedavi altına alındılar. Bizler emniyete gelip suç duyurusunda bulunduk. Saldırının planlı olduğu kanısındayım. Önce sayıları az olmasına rağmen fiili saldırı sırasında sayıları 50-60 kişiye ulaştı” diye belirtti.

Kocaeli Değirmendere’deki sivil faşist saldırıda iki HDP’li yaraladı

HDP Kocaeli İl Örgütünün Gölcük Değirmendere’de yürüttüğü seçim çalışmasına dönük sivil faşist saldırıda aralarında HDP İl Eş Başkanı Şahabettin Işık’ın da olduğu iki HDP’li yaralandı.

‘Burası size mezar olacak’

Evrensel’in haberine göre, yaklaşık 50 kişilik faşist grup, “Vatan hain, teröristler”, “Burası Değirmendere, burası size mezar olacak” gibi ırkçı-şoven sloganlarla HDP’nin standına saldırdı.

HDP’lilerin standının yanında üç polis olduğu, polisin saldırganlara müdahale etmediği belirtildi. HDP’lilerin polise “Seçim güvenliğimizi sağlayın. Neden saldırganlara müdahale etmiyorsunuz?” dediği, polisin ise “Buna yetkimiz yok” şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

İl Eş Başkanı ameliyata alınacak

Saldırı esnasında HDP Kocaeli Eş Başkanı Şahabettin Işık ve parti yöneticisi Emrah Durmuş darp edildi. Darp edilen HDP’liler Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kalça kemiği kırılan Şahabettin Işık’ın ameliyata alınacağı öğrenildi. Emrah Durmuş adlı HDP’linin de burnu kırıldığı belirtildi.

HDP’li yöneticiler ise adli süreci takip etmek için Değirmendere Polis Karakolu’na gitti. Öte yandan HDP Kocaeli İl Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, baskınların HDP’yi yıldıramayacağı, seçim çalışmalarına kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi