‘20 yıllık işyerimizden yarım saatte kovulduk’Kayseri Şeker Fabrikası’nın satın aldığı Turhal Şeker’de çok sayıda işçinin görev yeri değişti. Vaatlere rağmen çok sayıda işçi, Makine Fabrikası’na gönderildi


Hüseyin Şimşek

Hükümetin 14 şeker fabrikasını özelleştirmesi kararının ardından Kayseri Şeker Fabrikası tarafından satın alınan Turhal Şeker Fabrikasında sürgün başladı. İşçilerin büyük bir bölümünün Turhal Şeker Fabrikasından Makine Fabrikası’na “sürüldüğünü” anlatan bir fabrika işçisi, “Hükümet herkes aynı iş yerinde çalışmaya devam edecek demişti. 20 yıllık işyerimizden yarım saatte kovulduk” dedi.

Bakan tam tersini söylemişti

Yurt genelindeki 14 fabrikayı özelleştiren AKP’de Maliye Bakanı Naci Ağbal, özelleştirme kararına yönelik tepkilere, “Şeker fabrikalarında çalışan bütün işçi kardeşlerimizin bugünkü haklarını koruyacağız. Çalışma koşullarını koruyacağız. Kamu da mı kalmak istiyor? O arkadaşlarımıza kamuda, ister fabrikada çalışmaya devam etsin, ister kamuda başka bir yere geçmek istesin biz arkadaşlarımızın oradaki istihdam kazanımlarını ve güvencelerini de şartnameye koyduk” cümleleri ile yanıt vermişti.

Fabrikadan alındılar

Bakan Ağbal işçilerin şeker fabrikalarında çalışmalarına devam edeceğini öne sürerken Kayseri Şeker Fabrikası tarafından satın alınan Turhal Şeker Fabrikasındaki işçilerin bir bölümünün fabrika ile ilişkisi kesildi. Özellikle Şeker-İş Sendikasında örgütlü olan işçilerin Turhal Şeker Fabrikasından alındığını ifade eden bir işçi, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Geçen hafta Perşembe günü Ankara’da devir teslime yönelik sözleşme imzalandı. Cuma günü de devir teslim işlemi tamamlandıktan sonra artık Makine Fabrikasında çalışacağımız söylendi ve buraya geçtik” dedi.

‘Evimizde gibiydik’

Kayseri Şeker Fabrikasından bir ekibin ihale tamamlanmadan önce gelip kimlerin fabrikada çalışmak isteyip istemediğini sorduğunu ve kendilerinin burada çalışmaya devam etmek istediklerini ilettiklerini anlatan fabrika işçisi, “Biz çalışmak istediğimizi söylememize rağmen devir teslim işlemi biter bitmez buraya gönderildik. Şeker Fabrikası bizim evimiz gibiydi. Oradaki dolaplarımızda faturalarımız, senetlerimiz, kişisel eşyalarımız vardı. Bir kısmımız onları dahi almakta zorlandık” diye konuştu.

‘Emeklilik yaşı geleni gönderdiler’

Yerlerine Kayseri’den işçilerin getirildiğini anlatan fabrika işçisi, mağduriyet yaşayan diğer bir kesimin emeklilik yaşı gelenler olduğunu söyledi. Fabrika işçisi, emeklilik yaşı gelenlerin direkt emekli edildiğini söylüyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!