İnşaat işçileri HDP’nin Kızılay’daki çadırının müdavimleriAnkara’da inşaatlarda çalışan Kürt işçiler için Güvenpark’ta HDP seçim çadırının olması çok şey ifade ediyor


Ankara’da inşaatlarda çalışan Kürt işçiler için Güvenpark’ta HDP seçim çadırının olması çok şey ifade ediyor.

Kızılay Güvenpark’ta HDP seçim çadırında çok çeşitli kesimlerle karşılaşıyoruz. Kimilerinin kafası çok net… Bu kesimi özellikle genç Kürt inşaat işçileri oluşturuyor. Bir de milliyetçi olmayan, demokrat kesimler…

Ankara’nın orta yerinde HDP seçim çadırının olması Ankara’da yaşayan ya da inşaatlarda çalışmak için gelmiş olan işçiler için büyük bir motivasyon, büyük bir moral kaynağı oluyor.

Bir inşaat işçisi mesaisi bittikten sonra Kızılay’a geldiğini ve HDP’nin seçim çadırıyla karşılaştığı andaki duygularını şu sözlerle ifade ediyor.

İşten çıktım Kızılay’a geldim. Her gün buradan geçiyorum. Diğer çadırları görüyordum. İçim burkuluyordu. Bizim de seçim çadırını gördüğümde ilk önce hayal gördüğümü sandım. Çünkü diğerlerine izin veriyorlar ama bizimkilere vermezler diye düşünüyordum. Bu çok güzel heval, artık her gün işten sonra, hafta tatilinde burada olacağım. Ben de çalışmalara destek vereceğim” diyor.

Ardından ekliyor, “Nasıl izin verdiler? Baskı, saldırı olmuyor mu?”

Olmaz mı!” diyoruz. “Tabii ki oluyor”.

Güvenpark’ta seçim çadırının ilk dört gününde ve öncesinde yaşananlar anlatılıyor. Halay yasakları, zılgıt yasakları, alkış yasakları, alan daraltıp seçim çadırına hapsetmek için yapılanlar… Bunlar devletin kolluk güçlerinin gözlerimizin önünde telsizlerle, telefonlarla emir alıp yaptığı baskılar.

Bunların yanında sivil faşist güruhların provokasyonları ve fili saldırıları anlatılıyor. “Burada kararlılığımızı gösterdik. Göstermeye de devam edeceğiz. Tabi sizleri de her gün buraya, yanımızda olmaya çağırıyoruz” denildi.

O günden bu yana saat 17:30’dan sonra daha çok Kürt işçinin Güvenpark’a ayrı bir sorumlulukla gelişleri oldu, olmaya devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu