Berkin vurulduğu yerde anıldıBerkin Elvan Okmeydanı’nda, vurulduğu yerde anıldı…


Hep 14 yaşında kalacak olan Berkin Elvan’ın evinin sokağında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulmasının 5. yılındayız.

Haziran İsyanı günlerinde vurulan ve 5 yıl geçmiş olmasına rağmen açılan davada herhangi bir gelişme yaşanmayan Berkin, bugün vurulduğu yer olan Okmeydanı Gaziler Sokağı’nda anıldı.

Berkin’in ailesi, arkadaşları, avukatları, HDP İstanbul milletvekili adayları Ahmet Şık-Oya Ersoy, pek çok siyasi parti ve kurum temsilcisi ve Okmeydanı halkının katıldığı anma saygı duruşuyla başladı. Berkin, “Berkin Elvan ölümsüzdür!” sloganlarıyla selamlandı.

Zırhlı araçların gölgesi altında yapılan anmada saygı duruşundan sonra Berkin’in ablası Gamze Elvan aile adına açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

Bugün de bayram, bugün de Berkin’imiz yok. Gezi’de yitirdiğimiz çocuklarımızdan geriye bir tek gülümseyen fotoğrafları kaldı. Berkin’imizi Ethem abisinin omuzlarında, Ali İsmail’in, Abdocan’ın, Ahmet’ in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in ve Mehmet’in yanına milyonlar olup uğurladık. Sol yanımız çok acı çekse de direnmenin en güzel halini Gezi’de gördük.

5 yıl önce bugün oğlumuz Berkin’i ekmek almaya gönderdik. Devletin kolluk kuvvetleri oğlumuzu başından gaz kapsülüyle yaraladı.

Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, İbrahim Aras, Nihat Kazanhan, Miray Bebek gibi, cenazesi buzdolabında bekletilmek zorunda kalınan Cemile gibi ve oğlumuz Berkin gibi yüzlerce çocuk devletin kolluk güçleri tarafından katledildi. Berkin ve tüm çocuklarımız için yan yana mücadele verdiğimiz tertemiz gençlerimiz Suruç’ta, dostlarımız Ankara’da katledildi. Zaman çok hızlı geçiyor ama acılarımız küllenmiyor. Her acıyla birlikte öfkemiz de büyüyor. Biz, evladı devlet dersinde öldürülen ailelerden yalnızca biri olarak diyoruz ki çocuklarımızı öldürmeyin.

Baba Sami Elvan ise bugünün aynı zamanda Babalar Günü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Benim çocuğum ölmedi, ölmeyecek de. Benim çocuğumun adı asırlarca yaşayacak. Ama bize bunu reva görenlerin kemikleri çürüyecek. Bunu çok iyi bilsinler; benim çocuğumun kanı yerde kalmayacak. Ahdım olsun o günü göreceğim. 

Anne Gülsüm Elvan ise, “5 bayram oldu. Yavrumun sokakta oynadığı halleri hala aklıma geliyor. Biz kimse artık kimse ölmesin diye adalet peşinde koşarken dün Suruç’ta yine katliam oldu. Hem öldürülüyoruz, hem suçlu yine biz oluyoruz. Ama yeter artık tamam diyoruz” dedi.

Anma Berkin Elvan’ın vurulduğu yere bırakılan karanfiller ve atılan sloganlarla ile son buldu.

Ayrıca Kontrol Et

Sokak Hayvanlarına ÖteNAZİ!

Vicdan sınırlarını zorlayan yasa teklifine tutum; "vicdan", doğayla barışık kentler, hayvan sevgisini… kapsayacak bir karşıtlık kadar aynı zamanda yaratılmak istenen toplumsal cehenneme karşı siyasal bir tutum almayı da gerektiriyor.