Demiryolcular Temmuz’da da grevdeFransız demiryolu işçileri Temmuz’da da grev yapacak


YAŞANACAK DÜNYA

Fransa’da grevci demiryolu işçileri, hükümetin, ulusal demiryolu şirketi SNCF’nin özelleştirilmesini de beraberinde getirecek planına karşı Temmuz’da da grev yapacak.

Sendikadan yapılan açıklamada, 3 Nisan’da başlayıp her 5 iş gününden 2’sinde yapılan grevin, Temmuz ayı içerisinde hangi aralıklarla düzenleneceğine ilişkin net bilgiye yer verilmedi.

İşçiler, Macron ve hükümetinin demiryollarının özelleştirilmesi konusunda hazırladığı tasarının “Ulusal Meclis”te onaylanmasının ardından Senato’dan da geçmiş olmasına karşın eylemde kararlılar.

Devletin tekelinde olan demiryolu ulaşımının “özelleştirilmesi, rekabete açılması, kararname ile değişiklikler getirilmesi ve özel ayrıcalıkları bulunan demiryolları çalışanlarının statüsünde değişikliğe gidilmesi“ gibi maddeleri içeren tasarı 454 kabul, 80 ret ve 29 çekimser oy ile 28 Nisan’da meclisten geçmişti.

Öte yandan, birçok protesto biçimini uygulayıp militan eylemlere imza atan grevci işçiler arasında, grevin Temmuz ayının da ötesine geçilerek sürdürülmesi yönündeki güçlü bir eğilim olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca Kontrol Et

AP Seçimleri ve Avrupa’da Aşırı Sağın Tehlikeli Yükselişi*

Avrupa'da aşırı sağcı, ırkçı ve faşist partilerin yükselişe geçmesi, önlenmesi kolay olmayan çeşitli olumsuz riskleri ve sorunları beraberinde getirecektir.