Songül Kayabaşı hala bizimle…TİKB sempatizanı Songül Kayabaşı 30 Haziran 1980’de işkencede katledildi


30 Haziran 1980’de TİKB sempatizanı Songül Kayabaşı ve devrimci Aziz Aras işkencede katledildi.

TİKB, 15-16 Haziran işçi direnişinin yıldönümünde İstanbul Kartal Karlıktepe‘de bir anma yürüyüşü düzenlemişti. Sıkıyönetim yasakları nedeniyle yürüyüş “yasadışı” sayılıyordu. Bu nedenle yürüyüşte silahlı korumalar vardı. Silahlar açıktan taşınıyordu.

Silahlı korsan gösteri bitmek üzereyken aşağıdan bir jandarma aracı, topluluğu kolaylıkla dağıtacağından emin bir şekilde militanlara doğru yaklaşmaya başladı. Jandarmalar silahla durduruldu; onlar da karşılık verdiler ve çatışma çıktı.

Çatışma sırasında bir asteğmen ve bir onbaşı öldü, dört er de yaralandı. O sırada tek bir göstericiyi, tek bir komünisti bile ele geçiremeyen sıkıyönetim güçleri eylem sonrası intikam amacıyla bölge halkından 300 kişiyi gözaltına aldılar. Maltepe Zırhlı Tugay ve Komando Alayı‘nı işkencehane haline getirip gözaltındakilere ağır işkenceler yaptılar.

Daha sonra devrimciler tarafından hakettiği cezaya çarptırılan dönemin sıkıyönetim bölge sorumlusu Binbaşı Ata Burcu‘nun yönetiminde vahşice işkenceden geçirildiler. 18 yaşında yüreği devrimci mücadele ateşiyle çarpan Songül Kayabaşı ve Aziz Aras, bu işkenceler sırasında katledildiler.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir