Ayrı kafeslere konan göçmenler ve çocuklarıABD’nin başlattığı ‘sınırda sıfır tolerans’ uygulaması sonucu binlerce göçmen çocuk ailelerinden ayrı tutuluyor


YAŞANACAK DÜNYA

Sermayenin çıkarları ölçüsünde -özel kanun düzenlemeleriyle- komşu ülkelerden göçmen emekçi devşirip onlara “geçici” vize veren aynı ABD yönetimi “ihtiyaç fazlası” göçmenlere yönelik saldırgan uygulamalarını son haddine vardırıyor.

Geçtiğimiz aylarda başlatılan “sınırda sıfır tolerans” uygulamasıyla “yasa dışı” Meksikalı göçmenler toplama kampalarına konulduğu gibi binlerce çocuk ailelerinden ayrı yerlerde tutuluyor. Yetişkin gömenler gözaltına alınarak “cezai kovuşturma” riski ile karşı karşıya kalıyor, sözümona “cezai kovuşturmaya tabi tutulmayan” çocuklar ise ailelerinden koparılarak Çocuklar Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği “bakımevleri”ne gönderiliyor.

BBC’de çıkan habere göre, Teksas’ta onlarca çocuk tıpkı evebeynleri gibi kelimenin gerçek manasıyla bir kafeste tutuluyorlar. Ajanslara düşen fotoğraflarda, büyük bir travma yaşatılan çocuklara folyo battaniyeler verildiği görülüyor. Haberde, McAllen kasbasında bulunan eski bir Walmart mağazasında bin 500 çocuğun benzer koşullarda “barındırıldığı” ifade ediliyor.

ABD hükümetinin verilerine göre Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan 6 haftalık bir süre içinde yaklaşık 2.000 çocuk ailelerinden ayrıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …