CSUN Solar’da işçilerden fabrika işgaliİstanbul Tuzla’da bulunan 300 CSUN Solar işçisi ödenmeyen ücretler için fabrikayı işgal etti


İstanbul Tuzla’da bulunan Çin sermayeli CSUN Solar fabrikası, iflas ettiği gerekçesiyle 6 aydır üretim yapmıyor. Birleşik Metal-İş üyesi 300 işçinin çalıştığı fabrikada yapılan görüşmelerle de bir sonuç alamadıklarını belirten işçiler, 7 Haziran’da almaları gereken ücretlerini de alamadıklarını ifade ettiler.

Birleşik Metal-İş Gebze Şube yöneticilerinin de yönetimle yaptığı görüşmeden bir sonuç çıkmaması üzerine işçiler fabrikayı işgal ettiler. Ödemelerin ne zaman yapılacağına dair somut bir bilgininde kendilerine verilmediğini belirten işçiler, “3 aydır 7’sinde almamız gereken maaşları 26’sında aldık. 6 aydır her akşam ‘yarın üretim yok’ mesajı telefonumuza geliyor” dediler.

İşçiler, ücretlerin ödenmesini ve işten ayrılmak isteyenlerin tazminatlarının verilmesini talep ediyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.