Diyarbakır Barosu: Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyizDiyarbakır Barosu, Süleyman Soylu’nun kendisini hedefe çakan açıklamalarına Tahir Elçin’in ‘Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım’ sözleriyle yanıt verdi


Ağar’ın kötü bir karikatürü olan İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan Süleyman Soylu, Suruç’ta yaşanan AKP provokasyonundan sonra yaptığı saldırgan açıklamalarla adeta “olayın faili benim” demeye devam ediyor.

HDP ile PKK’yi özdeşleştirip bu provokasyondan HDP’yi en hafifinden “yasadışı örgüt” kategorisine sokmaya çalışan Soylu, en son çıktığı TRT ekranlarından hızını alamayarak Diyarbakır Barosu’nu da “PKK’ya müzahir bir baro” olarak ilan etti.

Suruç’taki aleni provokasyondan yeni bir Ceylanpınar vakası yaratmaya çalışan Soylu, 18 Haziran’daki (dün) TRT Haber yayınında söylediği sözlerle seçimleri kazanmaları durumunda nasıl bir saldırganlıkla hareket edeceklerini de bir kez daha ilan etti.

İHD’den Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası’na kadar az çok demokrat ya da sınıfsal konumundan da bağımsız olarak az çok muhalif duran tüm kesimleri hedefe çakan Soylu o programda Diyarbakır Barosu için şunları söyleyecek kadar kendisini kaybetti: “Şunu da ifade edeyim o kadar alçakça değerlendirmeler yapılıyor ki, şimdi dün Diyarbakır’da Diyarbakır Ticaret Sanayi de dâhil olmak üzere Diyarbakır Barosu  zaten PKK’ya müzahir bir barodur. Çok açık ve net söylüyorum PKK’ya müzahir bir barodur. Bütün eylemlerimizde olaylarımızda hukuka dahil olan bütün olaylarımızda PKK sesini çıkarmadığı zaman Diyarbakır Barosu   sesini çıkartır

Soylu’nun bu sözleri üzerine açıklama yapan Diyarbakır Barosu, ona Tahir Elçi’nin  ‘Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım’ sözleriyle yanıt vererek, “Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak  Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binasında terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz.  Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…” diye belirtti.

Baro yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne, gerek üyeleriyle gerekse kurumsal olarak yürüttüğü insan hakları ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası kamuoyunda büyük bir saygınlık kazanmıştır. Diyarbakır Barosu bu uğurda ağır bedeller de ödemiştir. Son olarak alçakça bir suikast sonucu başkanını kaybetmiştir.

 

Diyarbakır Barosu hak, hukuk ve toplumsal meselelerde üyelerinin cesur ve fedakâr mücadelesiyle ödediği ağır bedeller neticesinde edindiği bu müstesna ve görkemli duruşuyla, geçmişte olduğu gibi bugün de tehdit eden bu dile boyun eğmeyecek ve sessiz kalmayacaktır.

 

Sn. Süleyman Soylu!

 

Bizleri bu şekilde jitemvari bir tarzla hedef gösterdiğinizin farkındayız. Sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katleden bu anlayışa karşı bize düşen de onun verdiği bu cevabı  sizlere hatırlatmaktır.

 

“Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım”

 

Biz de korkmuyoruz…

 

Sn. Süleyman Soylu, iddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binasında terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz.

 

 Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi