Dünyada her 100 kişiden biri göç ediyorBM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin göç raporu açıklandı, buna göre dünyada her 100 kişiden biri zulüm, savaş, açlık ve yoksulluk nedeniyle göç ediyor


Emperyalist küreselleşmenin dünyayı getirdiği noktalardan biri de her 100 insandan birinin savaşlar, şiddet, ekonomik çıkışsızlık gibi nedenlerle göç etmek zorunda kalmasıdır.

Yanı başımızda her gün tanık olduğumuz göç olgusunun boyutları, rakamlarla ortaya konulduğunda sarsıcı bir ifade kazanıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin bugün açıkladığı “Çaresiz Yolcular” başlıklı rapora göre 2017 yılında göç eden insan sayısı 68.5 milyona yükseldi. Bu sayı göçte 2016 yılına göre 2.9 milyonluk (yüzde 4.4 artış) bir artışı ifade ediyor.

Güney Sudan, Kongo, Suriye ve Myanmar’da yaşanan krizlerin bu artışta önemli rol oynadı.

Rapora göre, geçen yıl meydana gelen zorunlu göçün yüzde 70’i 10 ülkeden kaynaklandı. Zorunlu göç veren ülkelerin başında ise Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar, Somali, Sudan ve Kongo geliyor.

Göç yollarında ölümlere vurgu yapılan raporda, denizlerde yaşanan ölümlere ek olarak geçen yıl 75 kişinin de Avrupa sınırlarında karadan izledikleri rotalarda veya Avrupa’da yaptıkları yolculuklar sırasında hayatını kaybettiğine yer veriliyor.

Raporda, mülteci ve göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmak için izledikleri yollarda insan tacirleri, kaçakçılar veya silahlı grupların istismar ve zorbalıklarına maruz kaldığına dikkat çekiliyor.

Kendi başına seyahat edenler başta olmak üzere kadınlar ve refakatsiz çocuklar, Avrupa’ya doğru ve Avrupa’da izledikleri rotalarda cinsel şiddet riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Raporda geçen yıl Avrupa’ya yerleştirilen kişi sayısında 2016’ya kıyasla yüzde 54’lük bir artış olduğu vurgulandı. Avrupa’ya yerleştirilen mültecilerin büyük çoğunluğunun Suriye uyruklu olduğu ve Türkiye, Lübnan ve Ürdün’den geldikleri kaydedildi. Avrupa ülkeleri arasında en fazla mülteciyi İngiltere, İsveç ve Almanya kabul etti.

Raporda göçmenleri ekonomik ve siyasi çıkarlar için bir koz olarak kullanan Türkiye’nin Avrupa’yla yapılan anlaşmalar çerçevesinde geçişlerin engellenmesinde önemli bir rol oynadığına da vurgu yapılıyor!

Raporda, 40 milyon insanın ülke içinde göç ettiği belirtildi.

Türkiye’de 3,5 milyon mülteci var

Mültecilere sınırlarını açan ülkeler sıralamasında Türkiye ve Lübnan öne çıkıyor.

Türkiye, başta Suriyeliler olmak üzere 3,5 milyon ile en fazla mültecinin bulunduğu ülke oldu. Nüfusuna oranla en fazla mültecinin yaşadığı ülke ise Lübnan.

Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sorumluluğu altına aldığı tüm mültecilerin yüzde 63’ü 10 ülkede yaşıyor.

2017’de ülkesine dönebilen göçmen sayısı ise 667 bin olarak açıklandı. 2016’da 552 bin göçmen ülkesine dönmüştü.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!