İşçiler tazminat hakları için eylem yapacakKonkordato sürecinde İstanbul ve Antalya’daki mağazaları Migros tarafından satın alınan Makro Market (Uyum Market), işten attığı iki bine yakın işçinin tazminatlarını ödemiyor, işçiler Nakliyat-iş’le eyleme gidiyor


Perakende sektöründe iflaslar ve işçi kıyımları devam ediyor. Son 2 yıldır yoğunlaşıp, yaygınlaşmaya başlayan bu durumun şimdiki adresi de konkordato ilan eden (iflas anlaşması), bu süreçte İstanbul ve Antalya’daki mağazaları Migros tarafından satın alınan Makro Marketler (Uyum Market) zinciri…

2017 yılında  konkordato ilan eden ve yaklaşık 2 ay önce alacaklılarıyla anlaşma sağlayarak yoluna devam eden Makro Market, bu süreçte herhangi bir açıklama yapmaksızın devrettiği mağazalarda çalışan yaklaşık 2 bin işçinin işine son verdi.

İşçiler, kendilerine verilen “ödeme yapacağız” sözlerine karşın hiçbir gelişmenin yaşanmaması nedeniyle ilk önce küçük bir grupla sosyal medya üzerinden seslerini duyurdular. Hiçbir yerde muhatap bulamayan, kendilerine dişe dokunur bir açıklama yapılmayan işçiler, bu eylemlerinden sonra şirketin bir yetkilisiyle bağlantı kurabildiler.

Yetkiliyle yapılan görüşmede kendilerine geçen hafta kastedilerek ödeme yapılacağı sözü verildi. Fakat belirtilen tarih geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadığı gibi, şirket tarafından yapılan açıklamada suçlayıcı ifadelerin hedefi oldular.

Bu gelişmeler üzerine İstanbul’daki Uyum Market zincirlerinde çalışan mağdur işçiler, Nakliyat-İş Sendikası’yla görüşerek, birlikte hareket etme kararı aldı.

Son gelişmelerle birlikte yıllık izin ücretlerinin ödendiğini belirten işçiler, muhatapsızlığa ve emeklerinin göz göre göre gasbedilmek istenmesine karşı, Perşembe günü (21 Haziran) Migros Marketler zincirinin Ataşehir’deki mağazası önünde eylem yapacaklar.

Ne olmuştu?   

1999’da kurulan Uyum Market zinciri 2012 yılında mali sıkıntılar nedeniyle hisselerini Makro Market’e devretti. Yaklaşık 6 yıl önce Uyum Marketleri’ni satın alan Makro Market de geçtiğimiz Ekim ayı itibariyle konkordato ilan etti.

Konkordato (iflas anlaşması) sürecinde bir başka market zinciri olan Migros, Makro Market’in (Uyum Market) İstanbul ve Antalya’daki mağazalarını satın aldı.

Bu devri sırasında Makro Market Antalya ve İstanbul’da bulunan mağazalarında çalışan ve ihbar süreleri tamamlanan bin 500 işçinin işine son verdi.

Makro Market Nisan ayı itibariyle işten çıkardığı yaklaşık bin 500 işçiye (işçiler bu sayının sonraki çıkışlarla 2 bine dayandığını söylüyor) tazminatlarını ödeyeceğini söyledi. Ancak o tarihten bu zamana kadar işçilere herhangi bir ödeme yapılmadı.

Geçen ay bağlantı kurulan şirket yöneticisi de geçen haftayı işaret ederek ödeme yapacaklarını söyledi.

Fakat bu süre de dolmasına rağmen herhangi bir ödeme yapılmayınca işçiler Nakliyat-İş’le birlikte eylem yapma kararı aldı. Makro Market’in (Uyum Market) İstanbul’da şubesi olmadığı için de eylemi mağazaları devreden Migros’un önünde yapmaya karar verdiler.

İlk eylem 21 Haziran Perşembe günü saat 12:00’de Migros’un Ataşehir’deki büyük mağazasının önünde yapılacak.

Hakları gasbedilmek istenen işçiler duyarlı toplumsal kesimleri destek ve dayanışmaya çağırıyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.