Soma Katliamı’nın 22. duruşması görülüyorSoma Katliamı’yla ilgili davanın 22. duruşması görülüyor, duruşmada karar verilmesi bekleniyor


Beşi tutuklu 51 kişinin yargılandığı Soma Katliamı’nın 22. duruşması görülmeye başlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve bugüne kadar bir savcı ve bir hakim eskiten davanın bugünkü duruşmasında sanıkların son savunmalarını yapması ve kararın açıklanması bekleniyor.

Duruşma öncesinde çeşitli siyasi örgüt ve kurum temsilcileri yakınlarını kaybeden madenci aileleriyle tren garı önünde buluşarak Adliye önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Duruşma öncesinde 301 Madenci Aileleri Derneği adına konuşan İsmail Çolak, ‘Bu dava ailemizi, çocuklarımızı geri getirmeyecek biliyoruz ama bu dava sonucunda ortaya çıkacak adil bir karar bundan sonra yeni Somaların yaşanmaması için alınacak iş güvenliği tedbirlerinde emsal teşkil edecek. Bugün mahkemeden adil bir karar çıkmasını bekliyoruz’ diye belirtti.

Davanın bugüne kadarki seyri

Mart 2015 tarihinde mahkemenin iddianameyi kabul etmesiyle başlayan davada hiçbir kamu görevlisi yargılanmıyor. Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ise tutuksuz yargılanmakta…

Sanıklar daha önce olası kastla yargılanıyordu (Sanığın alacağı cezanın ölen kişi sayısına çarpılması). Davayı yürüten ve bu maddeden ceza isteyen heyet sayısız baskıyla karşı karşıya kaldı. Sonra da değişti (iki yıl önce).

Mahkeme başkanlığına Afşin Elbistan B Termik Santralinin Çöllolar kömür sahasında yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 9 işçinin cenazelerinin ise halen toprak altında olduğu iş cinayeti davasında, sanıklara sadece para cezası veren Hakim Salih Pehlivanoğlu atandı.

Aynı zamanda davanın savcısı da değişti. Yeni savcı aylar önce “Mütalaa açıklayacağım” demesine rağmen 1 sene 2 ay sonra mütalaasını açıkladı. Geçtiğimiz Mart ayında görülen duruşmada savcı sanıkların bilinçli taksirle (Ölen kişi sayısına bakılmaksızın verilen, üst sınırı 22.5 yıl olan ceza) cezalandırılmasını istedi.

Davada yaşanan bu gelişmeler avukatlar ve aileler tarafından “Sanıkların kurtulmasının yolu yapıldı” şeklinde yorumlandı.

Bu arada Soma Katliamı’nın da bir FETÖ organizasyonu olduğu gibi absürt bir iddiayla soruşturma başlatıldığı da daha önceki duruşmalarda açığa çıktı. Aynı gerekçeyi davada yargılanan Can Gürkan da döne döne yineledi.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.