Fransa’da grev dalgası durmuyorÜlkedeki grev dalgasının parçası olarak ‘Air France’ çalışanları bir kez daha greve çıkacak


Yaşanacak Dünya

Fransa’da işçi ve emekçilerin, Macron ve hükümetinin neoliberal saldırılarına karşı protesto ve grevleri dinmiyor.

2014-2016 arasında toplam 254 gün grev yapmış olan “Air France” çalışanları 23-26 Haziran arasında 4 günlük grev yapmayı planlıyor.

“Hava”daki grevler, hükümete ve onu destekleyen patronlara karşı bir isyan dalgasının parçası.

Başta pilotlar olmak üzere havayolu çalışanları 2011’den beri dondurulmuş ücretler karşısında önerilen yüzde 1’lik ‘sadaka zammı’nı protesto ediyor.

Ülkede geçtiğimiz hafta elektrik ve gaz işçileri eylemdeydiler ve 245’ten fazla üretim tesisinde greve çıktılar. En az 120 tanesini bloke ettiler.

İşçiler, tüm enerji sektörünün kamulaştırılmasını, ücretlere ayda 350 dolar artış yapılmasını ve işten atmalara son verilmesini talep ediyorlar.

3 Nisan’dan beri aralıklarla iş brakan demiryolu işçileri ise bu hafta Pazartesi ve ve Cuma günleri yine grevdeydiler.

Ülkenin iki büyük sendika konfederasyonu 28 Haziran’da büyük eylemler örgütlemeye hazırlanıyor. Yapışacak eylemelere ğrenci sendikaları da destek verecek.

Öte yandan, Fransız burjuva medyası havayolu grevlerini kötüleyen ve sendikalar üzerinde baskı kurmaya çalışan haberler yapmaya başladılar.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”