Gazeteciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, sorgulanıyor…



Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı, 13 gündür gözaltında tutulan gazeteci Ece Sevim Öztürk savcılığa sevk edildi, Özgürüz muhabiri Sedat Sur Suruç paylaşımları nedeniyle ifadeye çağrıldı


Gazetecilere dönük saldırılar tutuklama ve gözaltılarla devam ediyor. Son bir haftada yaşanan gözaltı ve tutuklamalar, AKP’nin hem korkusunu hem de saldırganlık düzeyini göstermesi açısından oldukça manidar.

Hakan Gülseven tutuklandı

Gazeteci-yazar Hakan Gülseven, Yurt Gazetesi’nde eski Vali Hüseyin Avni Coş’la ilgili kaleme aldığı bir yazıdan dolayı tutuklandı. Burhaniye Cezaevi’ne konulan Gülseven’e bir yıl ceza verildi. Gülseven hakkında hakaretten tazminat cezası verilmişti, gazete yönetimi 7 bin liralık tazminatı ödemeyince, tutuklanmış oldu.

Çağdaş Ses haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk 13 gün sonra savcılığa çıkarılıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ”FETÖ lehine paylaşımlarda bulunduğu’” iddiasıyla Çağdaş Ses haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Öztürk, 13 gün sonra savcılığa sevk edildi.

Özgürüz muhabiri Sedat Sur Suruş’la ilgili haber ve paylaşımları için ifadeye çağrıldı

Bugün de Suruç’taki AKP’li vekil yakınlarının saldırısı sonucu esnaflık yapan bir aileden üç, AKP vekilinin ailesinden de bir kişinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaştığı haber ve yorumlar nedeniyle Özgürüz muhabiri Sedat Sur hakkında soruşturma başlatıldı.

Sedat Sur, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama” iddiasıyla ifadesi alınan Sur, ardından serbest bırakıldı.

İfade verme işlemi öncesinde #Özgürüz’e açıklamalarda bulunan Sur şunları vurguladı:

Suruç olayı ile ilgili bir gazeteci olarak paylaşımlarda bulundum. Bilgi aktarma çerçevesinde yaptım bu paylaşımları. Suruç olayı yaşandığında ben de her gazeteci gibi oradaki kaynaklarıma ulaşarak bilgi almaya çalıştım. Tamamen tarafız ve objektif olmaya çalışarak yaptım bunu. Her kesimden insanla görüşüp en doğru, en hakiki bilgiyi halka ulaştırmak için bir çaba içerisinde oldum. Orada olayın ilk saatlerinden sonraki süreçlere kadar hem CHP’nin hem HDP’nin hem de oradaki esnafın ve diğer kesimlerin aktardığı bilgileri, en tutarlı ve akla, gerçeğe uygun bir şekilde değerlendirerek paylaşımlarda bulundum. Yaptığım paylaşımlar tamamen gazetecilik faaliyeti çerçevesi içerisindedir. Tamamen bilgi verme ve aktarma çerçevesinde yaptığım paylaşımlardı. Bunun dışında bir insan olarak orada yaşanan olayın rehaveti karşısında kendi duygularımı da ifade ettim. Bunun da elbette arkasındayım. Çünkü ben paylaşımlarımda herhangi bir suç unsuru barındırabilecek bir şeye yer vermedim. Herkes gibi üzüntümü paylaştım ve esas olarak da işimi, mesleğimi icra etmeye çalıştım. Bu anlamda meslek icra edilirken bazı kaynaklar tarafından yanıltıcı bilgiler de verilebilir. Bu konuda da biz zaten hem özür dilemeyi hem de o noktada tekzip yazmayı da biliyoruz. Bundan kaçınmıyoruz. Dolayısıyla yaptığımız işin, bütün yönleriyle arkasındayım. İnkar edemeyeceğimiz bir şey yok. Arkasında duramayacağımız bir şey yapmadık.

Önemli olanın hakikati halka ulaştırmak olduğunu ifade eden Sur, “Bu yönüyle de yasa dışı, hukuk dışı bir durumda söz konusu değil. Belirttiğimiz gibi birazdan girip ifade de vereceğiz. Sonuç ne olur bilemiyoruz. Sonuç ne olursa olsun burada önemli olan bizim gerçeği halka ulaştırmamız, hakikati topluma ulaştırmamız, yalan ve yanlış bilginin, bilgi kirliliğinin önüne geçmemiz. Bu her şeyden önce bizim açımızdan çok etik bir konu. Manevi bir durum aynı zamanda. Dolayısıyla biz, işimizi, gazeteciliği yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.