HDP’nin Ankara mitingiHDP’nin Ankara’daki mitingi demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi vurgular öne çıktı


HDP’nin  Ankara Kolej Meydanı’nda saat 17:00’de başlayan seçim mitingi demokrasi, barış, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın konuşmaları sinevizyondan verildi. Mitinge katılanlar Demirtaş’ın bulunduğu maskeleri hep birlikte havaya kaldırarak, Demirtaş’a özgürlük istedi

Mitingde ayrıca müşahitlik için stand açıldı.

Ankara HDP İl Eş Başkanları Kürtçe ve Türkçe açılış konuşmaları yaparak kitleyi selamladılar.  Ankara İl Eş Başkanlarının konuşmalarının ardından HDP Ankara Milletvekilleri kürsüye davet edildi.

Mitingde HDP ankara 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili adayı Nuray Türkmen ve 3. Bölge 1. Sıra Adayı Veli Saçılık konuşma yaptılar.

Mitingde konuşan HDP Ankara 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Nuray Türkmen, 24 Haziran seçimlerinin aynı zamanda tarihe 24 Haziran direnişi olarak geçeceğini vurgulayarak, “Ankara’da her yerde seçim çalışması yürütüyoruz. Bizler Suruç, Diyarbakır, Gezi, Maraş’ın öfkesiyle yürüyeceğiz. 24 Haziran’dan sonra tüm mahalleleri sokakları Meclise çevireceğiz” dedi.

Ankara 3. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Veli Saçılık konuşmasında, “Bu barajı hiç yıkılmaz zannettiler. Ta ki 7 Haziran’a kadar. 12 Eylül’ün barajını HDP yıktı. 7 Haziran seçim sonuçlarını içine sindiremeyen AKP ülkeyi kan gölüne çevirdi” dedi. Saçılık, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim istiyoruz’ çıkışıyla HDP’nin barajın altında kalacağının düşünüldüğünü belirterek, HDP’nin bütün dertlerin çözümü için önemli bir köşe taşı olduğuna dikkat çekti. 7 Haziran’dan bu yana HDP’nin 10 bin üye ve 4 bin yöneticisinin tutuklandığına dikkat çeken Saçılık konuşmasının devamında şunu vurguladı: “Ancak diyoruz ki 12 Eylül’cülerin barajını yıktık, bundan sonra da önümüze koyduğunuz bütün setleri yıkacağız.”

HDP Ankara 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Filiz Kerestecioğlu ise konuşmasında “Baskılara direnen, zulme boyun eğmeyenler 24 Haziran’da da onlara bir oyluk canları olduğunu gösterecek, gidiş biletlerini kesecekler” dedi. Yıkıma uğrayan tarihi mekanlara dikkat çeken Kerestecioğlu, Ankara Garı, Atatürk Orman Çiftliği, Sur gibi önemli alanların ranta açılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Kerestecioğlu, “Onlar ceplerini doldururken, bizler yeni yaşamı kuracağız. İşte bu yüzden bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye” dedi.

Suruç’ta yaşanan olay sonrası bölgede bulunan sivil toplum örgütleri ve meslek birliklerinin hedef gösterilmesine de tepki gösteren Kerestecioğlu, “Çünkü hakikatin ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyorlar. Ama biz diyoruz ki ‘Korkma bağır olmadı Hızır’ı çağır, Hızır senin kalbindedir. Siz de korkmayın” diye ekledi.

Filiz Kerestecioğlunun konuşmasının ardından HDP’ye destek veren seçim çalışmalarında katkı ve emek veren dost kurum temsilcileri kürsüye davet edilerek mitinge katılım gösteren kitle hep birlikte selamladı.

Daha sonra  HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder bir konuşma yaptı. Önder konuşmasında, “Sizin kıymetli oylarınızla tarihin çöplüğüne atıldıkları zaman onlara ‘bu halkın, bu insanların yaşama coşkusunu söndürdünüz. Bundan ağır vebal olmaz. Biz artık ileriye bakacağız. Herkesin bir Türkiye vaadi var. Bizimkisi çok kısa. Diyoruz ki ‘birimize bakan, hepimizi görür. Bu partiye omuz veren, emek veren bu parti için zindanlara düşen, çaycısından eş genel başkanına bunların profiline bakın, bizim nasıl bir ülke vaat ettiğimizi göreceksiniz” dedi. HDP’nin eski eş genel başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile tüm tutuklu HDP’lileri selamlayan Önder sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir oyluk canları var’a katılmıyorum ben. Bir türkülük canları var. Selahattin Başkanın adını andıkları her yerde bir kere de türkülere küfrediyorlar. Hele eline bir kere saz al da bu halkın türküsünü bir söyle. Bu seçimi diğer seçimlerden farklı kılan milyonlarca insanın kol kola yürek yüreğe türküleri söyleyeceğimiz günün gelmesidir. Sandıklarımıza da türkülerimize sahip çıkar gibi sahip çıkmalıyız” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Sanatçı Mikail Aslan’ın konseriyle miting sonlandı.

Selahattin Demirtaş’ın mesajını ise Ankara Milletvekili Adayı Emine Kaya okudu. Demirtaş mesajında HDP’nin eksikliklerine rağmen, rantçı, rüşvetçi, tekçi siyasi anlayışlarla kıyaslanmayacak kadar dürüst, fedakar başarılı bir mücadele yürüttüğüne dikkat çekti:

Her yerdeki adaylarımız Türkiye’deki tüm kesimleri temsil ediyor elbette. Ama özellikle Ankara adaylarımız bunun en somut örneğidir. Halkımızın içinden, direnişin içinden, kadın hareketlerinin, çevre hareketlerinin adalet mücadelesinin, KHK’lere karşı direnenlerin, özgürlük mücadelesi verenlerin içerisinden gelmektedirler. 24 Haziran akşamı farkımızı ortaya koyacağımıza inanıyorum. Herkese başarılar diyorum.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir