Mutfakları kül edecek zamlar, zamlar…Enflasyon oranlarının ulaştığı düzey patates ve soğan gibi en ucuz gıda maddelerinin bile astronomik fiyatlarla satışa sunulmasından anlaşılıyor


AKP’li hükümetin 24 Haziran seçimleri öncesinde çeşitli biçimlerde frenlemeye çalıştığı enflasyon, ekonomideki sıkışmanın ulaştığı düzey itibariyle artık kontrolden çıkmış görünüyor. Bunun çarpıcı göstergesiyse zam sağanağı oluyor. Bu zam öyle böyle bir zam da değil. İşçi ve emekçilerin temel tüketim kalemlerini oluşturan en temel gıda maddelerinde astronomik oranlarda yaşanan yükselişle fazlasıyla can yakıcı bir nitelik kazanıyor. Hem de gıda fiyatlarının genellikle düştüğü bu yaz aylarında…

Bir büyük soğanın fiyatının 3 TL’ye denk düştüğü, bir büyük patatesimse 2 TL’ye denk geldiği bir zam düşünün…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlar da çarşı-pazarda çarpıcı haliyle hissedilen zammın oransal boyutlarını ortaya koyuyor.

Açıklanan rakamlara göre, patatesin kilogram fiyatı 19 Haziran itibarıyla 2.5 lira ile 3.5 lira arasında değişiyor.  Mayıs ayında ise aynı patatesin fiyatı halde 1 lira ile 1.8 lira arasındaydı. Bunun manavda-markette nasıl bir rakama dönüştüğünüyse yaşayıp, görüyoruz.

Patateste yüzde 94

Müdürlün verilerine göre, bir ay içinde patatesteki fiyat değişimi yüzde 94’ü buluyor. Rakamlar, mayıs ayında bir kilo patates için talep edilen bedelin, haziran ayında 500 gram patates alabildiğini gösteriyor.

2017 Haziran ayı fiyatları ile karşılaştırıldığında ise, patates en düşük 1.3 liradan, en yüksek ise 2 liradan alıcı buluyordu.

Buna göre patatesteki bir yıllık fiyat değişimi yüzde 75’i bulmuş durumda.

Soğanda yüzde 212’lik artış

Habertürk’ten Yiğican Yıldız’ın haberine göre,  patatesteki tablo, soğanda da benzer durumda. Mayıs ayında kilosu İstanbul halinde 1 ile 1.6 lira arasında değişen fiyatlardan satılan soğanın, haziran ayı itibarıyla ise fiyatı 3 ile 5 lira aralığına yükseldi.

Bundan bir yıl önce soğanın kilogramının halde 60 kuruş ile 1 lira arasında alıcı bulduğu göz önüne alındığında, bir yıllık farkın yüzde 400 olduğu görülüyor. 1 aylık fiyat artışı da yüzde 212 seviyesinde.

Fiyatlardaki artış, 1 kilogram soğanın market raflarında 6.5 liradan tüketiciyle buluşmasına neden olmuş durumda.

Süt ürünlerinde de fiyat artışları yüzde 35’i buldu

Patates ve soğanın yanı sıra, bir yıllık süreçte diğer gıda ürünlerinde de fiyat artışları yaşandı. TÜİK verilerine göre, tereyağı fiyatını bir yılda yüzde 35 artırırken, sütte yüzde 24 ve yumurtada da yüzde 21’lik fiyat değişimleri görülüyor. Bazı ürünlerde ise, TÜİK’in açıkladığı rakamlar ile market raflarındaki fiyatlar arasında belirgin farklar göze çarpıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.