‘7 Haziran’da heyecan 24 Haziran’da kararlılık var’OHAL’in en sert yaşandığı kentlerin başında gelen Diyarbakır korku duvarlarını yıktı. HDP’nin mitingine yüz binlerce kişi katıldı. HDP’nin bu mitingi 7 Haziran mitingini geride bıraktı


Remzi BUDANCİR

HDP 24 Haziran seçimlerine 4 gün kala, Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda miting düzenledi. OHAL baskısının çok yoğun yaşayan Diyarbakır’da son 3 yıldır mitinglere katılım oldukça düşüktü. Gözaltı, baskılar ve tutuklamaların yoğun yaşandığı kentte halk oldukça sessizdi.

Mitinge bu kadar kadar yoğun bir katılım beklenmiyordu. İstasyon Meydanı’nda polis bariyerleri ile çevrilen alanda miting yapılacaktı. Miting alanına gelişler saatler önce başladı. Ofis, Bağlar, Sur ve Şehitlik tarafından insanlar alana akın etti. Kısa sürede alan doldu taştı. Miting alanında toplanan kalabalık, 7 Haziran seçimleri döneminde yapılan mitingleri aştı. Alan beklenenin üzerinde yoğun olunca kitle polis bariyerlerini aştı. Polis bariyerleri etkisiz kaldı.

ALANDA ‘SELO BAŞKAN’ SLOGANLARI

Miting alanında sadece HDP flamaları vardı. “Faşizmi kadınlar yıkacak”, “Jin jiyan azadi”, “Kadınların oyu kadın bakanlığına”, “Tek adam rejimine karşı geliyorum” ve “Faşizme geçit yok” gibi sloganların yer aldığı lolipoplar taşındı. Miting alanında kadın ve gençlerin yoğun olması dikkatten kaçmadı. Alanda HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları da yer aldı. Kitle ‘Selo Başkan’, ‘Selo’ya özgürlük’ sloganları attı. Ses sistemi başında oturan polis, sloganları müzik sesini açarak bastırdı. Kitlenin coşkusu ise dinmek bilmedi.

AHMET ŞIK’A YOĞUN İLGİ

Mitinge katılanlar arasında HDP’nin İstanbul milletvekili adayı Ahmet Şık da vardı. Aday olduktan sonra ilk defa Diyarbakır’da kitleye seslenen Ahmet Şık’a ilgi oldukça yoğundu. Şık kitleye hitap ederken alandan “Diyarbakır seninle gurur duyuyor” sloganları atıldı. Konuşmasında iktidarı sert sözlerle eleştiren Şık, kardeşlik ve barış mesajları verdi. Cizre, Sur ne Nusaybin’e selam gönderdi, kitleye “Sizin sesiniz olmaya, sesiniz duyurmaya geldim” diye seslendi.

KİTLE DEMİRTAŞ KARŞILARINDAYMIŞ GİBİ DİNLEDİ

Mitingin en dikkat çeken kısmı Selahattin Demirtaş’ın TRT’de yayınlanan görüntüsünün dev ekrana yansıtılmasıydı. Alanda Demirtaş’a ilgi somut bir şekilde görülecek düzeydeydi. Demirtaş ismi okunduğunda alanda coşku yükseliyordu. Demirtaş’ın görüntüsünün ekrana yansıtılmasının ardından alan sessizliğe büründü. Yer yer alkışlar yükseldi, yer yer sloganlar atıldı. Miting alanını dolduran kitle Demirtaş’ı canlı konuşma yapıyormuş gibi dinledi. Demirtaş’ın mesajlarının kitle tarafından hissedilerek alındığı her haliyle kendini gösteriyordu.

DİYARBAKIR’DAN 24 HAZİRAN ÖNCESİ GÜÇLÜ MESAJ 

HDP son üç yıldır yoğun baskı altında. Diyarbakır’da ise açık alanda her türlü basın açıklaması, demokratik kitlesel eylemler, etkinlikle yasak. Alana çıkan neredeyse herkesin soruşturmalarla karşılaştığı kentte halk ilk defa yoğun bir katılım gösterdi. Artı Gerçek’e konuşan HDP Diyarbakır milletvekili adayı İmam Taşçıer, katılımın şaşkınlık yaratacak düzeyde yüksek olduğunu ancak bunun normal olduğuna dikkat çekti. 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala kitlenin alana çıkarak iktidara direkt mesaj verdiğini ifade eden Taşçıer, “Bakın iktidarın politikalarından halk rahatsız. İnanın bir kişi bile yapılanı doğru bulmuyor. Artık bu bir kırılma, korku duvarlarının yıkılması anlamına geliyor. Halk bu noktadan sonra alana çıkmaya da tavır alamaya kararlı” dedi.

“7 HAZİRAN’DA HEYECAN, 24 HAZİRAN’DA İSE KARARLILIK VAR”

Diyarbakır’da seçim çalışması yaparken de halkın nasıl kararlı durduğuna tanık olduklarını gördüklerini belirten Taşçıer, şunları söyledi: “Bu mitinge katılım 5 Haziran mitinginden daha fazla. 7 Haziran seçimlerine girerken halkta heyecan vardı. 24 Haziran seçimlerine giderken halkta kararlılık olduğunu görüyoruz. Bu mitinge katılımda öyle okunmalı. Mahalle çalışmasına giderken de aynı durumla karşılaşıyoruz. Gittiğimizde halkın örgütlü olduğunu, iktidara karşı tutumunun net olduğunu görebiliyoruz. Kısacası halk iktidarın uyguladığı Kürt karşıtı politikaların farkında… Bu mitinge baktığımızda 24 Haziran’da nasıl bir tercihte bulunacağını görebiliriz.

MİTİNG ALANINDAN ÇIKAN KİTLE YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

HDP, 2015 yılından bu yana Diyarbakır’da ilk defa kendi rekorunu kırdı. Kitle ise oldukça dinamikti. Miting sona erdiği sırada bile kitle dağılmadı. Kortejler halinde polis bariyerlerini aştı. Merkez Ofis ve Bağlar tarafında yürüyüş yapan kitle, sık sık sloganlar attı. Yürüyüşe yoldan geçen araçlarda korna çalarak eşlik etti. HDP’nin miting coşkusu geç saatlere kadar devam etti. HDP bu mitingle Diyarbakır’daki gücünü koruduğunu, son 3 yıldır bastırılan halk ise iktidarın politikalarına karşı tepkisinin diri olduğunu göstermiş oldu. (Artı Gerçek)

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir