İşten atılan Macro Market işçileri MİGROS önündeydiMakro Marketleri’nin MİGROS’a satılmasıyla birlikte işten çıkarılan işçiler, gasp edilen tazminat hakları için MİGROS önünde açıklamada bulundular


İstanbul ve Tekirdağ’da bulunan toplam 53 Uyum Market’i 2012 yılında satın aldıktan sonra 2018’in Mart ayında da MİGROS AŞ’ye satışını gerçekleştirerek bin 700 işçiyi işten çıkaran Makro Market patronları, işçilerin ihbar ve kıdem tazminatları ödemedi.

Makro Market patronlarının “ödeme yapacağız” sözlerine karşın hiçbir girişimde bulunmaması üzerine Nakliyat-İş’le görüşerek eylem planı çıkaran işçiler, bugün Ataşehir’de bulunan Migros AŞ Genel Müdürlüğü önünde toplanarak gasp edilen haklarını istediler.

Müdürlüğe yakın bir park alanında toplandıktan sonra yürüyüşe geçen işçiler “Tazminat hakkımız, söke söke alırız!”, “Direne direne kazanacağız!”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız!” sloganlarıyla genel müdürlüğün önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdiler.

Uyum Marketleri satın aldıktan sonra şirket borçlarını ödeyemeyecek duruma gelerek borçlarını yapılandıran Makro Market patronlarının işçilerin alacaklarına dair hiçbir ödeme planı yapmamasına dair açıklamada bulunan Nakliyat-İş temsilcisi, “söz konusu ödemelerde işçilerin alacakları her zaman önceliklidir, bundan MİGROS patronları da sorumludur” dedi.

Basın açıklamasını Uyum Marketlerinin kurulduğu tarihten itibaren çalışan ve 14 yıllık tazminat hakkı bulunan Hasan Mercanoğlu okudu. 2012 yılı itibariyle Uyum Marketlerini satın alan Makro Market’e tüm haklarıyla geçiş yaptıklarını belirten Mercanoğlu, “Makro Market’in konkordato ilan etmesiyle Uyum Marketleri’nin tümü dahil farklı illerde bulunan çok sayıdaki Makro Marketleri’ni de MİGROS’a satarak bizleri işten çıkardı” dedi.

Çalışanların bir kısmının MİGROS’da işe başlatıldığını, bir kısmının da farklı işlerde iş bulduğunu ve geri kalanın işsiz kaldığını vurgulayan Mercanoğlu, “bugüne kadar bu marketlerde çalışan 1500 işçiye ne bir kıdem tazminatı ödemesi yapıldı ne de ödeme için herhangi bir tarih verilmedi” dedi.

Buradan Makro Market patronu Şeref Songör ile MİGROS Genel Müdürü Ömer Özgür Tort’a sesleniyoruz diyen Mercanoğlu, “bizler sizlerin ticari işbirliğinizin sonucu olarak hala tazminat haklarımızı alamadık. Onca yıl bu şirkete büyük bir özveriyle emek verdik, gasp edilen hakkımızı istiyoruz. Bizler için gereğini yapmadığınız sürece mücadeleye devam edeceğiz. Migros’a ile başlayan arkadaşlarımız maalesef iş kaygısıyla eyleme katılamadılar ama bizler onlarında haklarını gasp ettirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Real Market işçilerine ve Nakliyat-İş Sendikası’nın kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerini ileten Mercanoğlu, “bütün halk örgütlerini ve eylemlerini duyurmaya çalışan basın emekçilerini saygıyla selamlıyorum” dedi.

Eylem Nakliyat-İş Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun yaptığı kısa bir açıklamanın ardından 26 Haziran Salı günü saat 12’de Beylikdüzü Migros önünde yapılacak eylemin çağrısıyla son buldu.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…