Kadın cinayetlerinde vahşet yaygınlaşıyorKadın cinayetlerindeki vahşet yaygınlaşıyor, İstanbul Arnavutköy, Antep ve Manisa’da yaşananlar bunun özeti


Vahşet niteliği kazanan kadın cinayetleri devam ediyor.

Daha 30 Mayıs’ta Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Sezen Alkan ayrılmak istediği eşi tarafından ağzı, burnu, kulakları kesilerek defalarca bıçaklamış; 8 aylık hamile olan Alkan hayatını kaybederken, bebeği kurtarılmıştı.

Sezen Alkan’ı böylesine hunharca katleden Barış Alkan’ın ortaya çıkan ifadeleri kadın katili erkeklerin sarsılan iktidarları konusunda nasıl bir çılgınlık hali yaşadıklarını olduğu kadar, hukuk sistemindeki boşluklara nasıl bir güven duyduklarını da ortaya koyuyor.

Bu vahşeti eşinin kendisine haber vermeden Sarıkamış’a gitmiş olmasına bağlayan Alkan, “Eşimin beni aldattığından şüphelenmiştim”  gibi bir açıklamayla da meşrulaştırmaya çalışmış.

3 kanlı bıçak, 3 kanlı jilet ve 1 kanlı tığ

Sarıkamış’ta yaşanan bu vahşi kadın cinayetinin üzerinden bir ay bile geçmeden bu sefer benzer bir olay da İstanbul Arnavutköy İmrahor Mahallesi’nde yaşandı.

2 yaşındaki kızı Ecrin E. ve 19 yaşındaki eşi Nurşen E. ile yaşayan Mehdin E. eşini ve kızını işkence ederek boğdu, kendi vücuduna da zarar verdi.

Psikolojik sorunları olduğunu söyleyerek vücudunun çeşitli yerlerini kesen Mehtin E., bu cinayetleri sözümona öleceğini düşündüğü için işlemişti! Kadını ve çocuğu malı gibi gören, “ben ölüyorsam onlara da yaşamak haram” diyen bir anlayışla…

Sonuç itibariyle bu cinayeti işleyen adamın suç dosyasının hayli kabarık olduğu ortaya çıkarken, kendisine ölümcül bir zarar vermediği açığa çıktı.

Cinayet mahallinde, 3 kanlı bıçak, 3 kanlı jilet ve 1 kanlı tığ bulundu!

Mehtin E.’nin cezasızlık ya da indirim almak için hazırladığı senaryo da hazırdı: Psikolojik sorunlar. Böylesine hunharca cinayetler işlemek için evet psikolojik olarak hasta olmak lazım. Fakat Mehtin E ve ona benzer erkeklerin ruhunda kökleşmiş kadın düşmanlığı, kadın ve çocuk üzerinde mutlak egemenlik kurma arayışının kendisi zaten tarihse-toplumsal bir “hastalık” değil de nedir?

Boşanmak istemek ailecek ölüm nedeni oldu

Benzer bir cinayet de Antep’te yaşandı. Eyyüp Yakar isimli erkek boşanma aşamasındaki eşinin kaldığı evi bastı. Rastgele ateş açan Yakar eşini, kayınpederini ve kayınvalidesini öldürdü. Kayınbiraderini de yaraladıktan sonra 1 yaşındaki kızını alarak, kaçtı.

Yakalanan Yakar da ya “psikolojim bozuldu” ya da “aldatıyordu” diyecektir.

Manisa’da da “nasıl boşanırsın” cinayeti!

Manisa’da Erkan Tankız isimli erkek bir ay önce boşandığı Döne Aksu’yu öldürdü. Gerekçe yine kadının boşanması ve zorlandığı birleşmeyi kabul etmemesi… Tankız, boşanmak istediği Aksu’yu yeniden birleşmeye zorluyordu, kabul etmeyince cinayeti işledi.

Yine erkek egemen iktidarın sarsılması, reddedilmenin dayanılmaz ağırlığı ve mülkiyet duygusu…

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir