Penahi için cezaevi önünde toplananlar gözaltına alındıRamîn Huseyn Penahî’nin tutulduğu Sine cezaevi önünde idam karşıtı gösteri yapanlar gözaltına alındı, gözaltılar arasında Penahi’nin babası da var, babaya işkence yapılarak oğluna karşı ifade vermeye zorlandı


Sine Cezaevi önünde idam karşıtı eylem düzenleyen göstericiler, İran rejim güçlerinin saldırısına uğradı. Rejim güçleri bazı göstericileri gözaltına aldı. Ramîn Huseyn Penahî’nin babasını da alıkoyan rejim, işkence ile zorla ifadesini aldı.

Dün Sine Cezaevi önünde toplanan bir grup eylemci, Ramîn Huseyn Penahî’ye dönük idam kararını protesto etti. Rojnews’te yer alan habere göre; İran rejim güçleri göstericilere saldırarak, bazı göstericileri gözaltına aldı. Ramîn Huseyn Penahî’nin babası Mihemed Huseyn Penahî de rejim güçleri tarafından kaçırıldı ve işkenceye maruz bırakılma sureti ile oğluna karşı ifade vermeye zorlandı.

Edinilen bilgilere göre, cezaevi önünde gözaltına alınan eylemcilerin isimleri, Xalîd Hisênî ve Refîq Kerîmî. Rejim polisinin eylem sırasında göstericilere ateş açtığı da öğrenildi.

Öte yandan, Penahî’nin anne ve babası, bir görüntü yayınlayarak, dün gece evlerine İran istihbarat güçleri tarafından baskın düzenlendiğini duyurdu. Xalo Mîrza adıyla bilinen Ramîn Huseyn Penahî’nin babası Mihemed Huseyn Penahî’nin bu güçler tarafından “seni oğluna götüreceğiz” diyerek alıkonulduğu ancak Xalo Mîrza’nın bilinmeyen bir yere götürülerek, işkenceye maruz bırakıldığı ve oğluna karşı ifade vermeye zorlandığı kaydedildi.

İran’daki insan hakkı ihlalleriyle ilgilenen Kürdistan Human Rights (Kürdistan İnsan Hakları Ağı) da Penahi’nin anne babasının bir çağrısını yayınladı. Çağrıda Penahi’nin annesi, “Ramin’e yardım etmek için çabalayan tüm insanlara teşekkür ediyorum” derken, baba ise “Yaşlıyım hiçbir şey yapamıyorum. Bedbaht ım çaresiz im” diyerek çocuğunun idam kararının durdurulmasını istiyor. (Şark Postası)

Ayrıca Kontrol Et

Terhâneden itiraflar: Bu sektörde bütün çalışanlarına asgari ücret ödediğini söyleyen biri sahtekârdır!

“Onların çalışmaya ihtiyaç duyması, bizim hatamız değil!”