Şimşek: OHAL için artık bir sebep kalmadıErdoğan’dan sonra Mehmet Şimşek de OHAL’e gerek kalmadığını söyleyerek, ekonomideki sıkışmayla OHAL arasındaki dolaysız ilişkiyi ortaya koydu


Geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan’ın “…Yeni dönemde OHAL’i süre bittiğinde kaldıracağız. Ama bu demek değil ki bundan sonra yine gelmeyebilir. Teröre yönelik bir şey olursa geri gelebilir” diyerek hem yaşadıkları sıkışmayı hem de korkularını ifade etmesinin ardından AKP’nin uluslararası sermayenin olurunu almış olan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, “OHAL’i kaldıracağız” gevelemelerinin ardındaki meramı açıkça ifade etti.

Antep’te Habertürk TV’ye röportaj veren Şimşek, OHAL için bir sebep kalmadığını belirterek, kalkmasının ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Şimşek belli ki 24 Haziran’da kazanacakları “varsayımıyla” konuştu. Bu varsayımı aynı zamanda OHAL’in fiili biçimi olan başkanlık sisteminde ona zaten gerek kalmayacağı şeklinde okumak da yanlış olmaz.

6 kere uzatıldı, sonuçlar ortada

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016’da Meclis’te yapılan oylamayla kabul edilen OHAL, o günden bu yana tam 6 kez uzatıldı.

FETÖ’ye karşı” denilerek meşrulaştırılmaya çalışılan bu halin gerçek hedefi ve kapsamını hep birlikte yaşayıp gördük. Kapatılan gazeteler-TV’ler, tutuklanan gazeteciler-akademisyenler, mesleklerinden ihraç edilen on binlerce emekçi, doldurulan cezaevleri, en küçük bir muhalif sesin bile en hafifinden gözaltıyla susturulması çabası, …

Şimşek’in, “OHAL’i kaldıracağız” derken sanki lütfediyormuş gibi davranan Erdoğan’a “Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun” sözleriyle selam çakması ya da OHAL’in kaldırılmasının sadece uluslararası sermayeyi rahatlatmak için bir zorunluluk olarak görüldüğünü ifşa etmesiyse nasıl bir siyasi atmosferde yaşadığımızı çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Emekçilerin hayatlarını yerle bir eden OHAL koşullarını onlar, sadece sıcak parayı ürküten bir noktadan okuyorlar, başkası da beklenemezdi zaten…

Şimşek’in o açıklamaları şöyle:

Türkiye 15 Temmuz’dan sonra mecbur kaldı ve OHAL dönemine geçti. Biz bir gün daha istemiyoruz. OHAL’in kaldırılacak olması muazzam olumlu bir gelişme. Allah cumhurbaşkanımızdan razı olsun, bu taahhüdü verdiler.

Bu çok önemli bir gelişme. Çünkü biz ne kadar ‘OHAL teröre yönelik’ desek de, dışarıda manşetler üzerinden bakılıyor. Türkiye zaten terör koridorunu yıktı. Afrin, Münbiç… Şimdi terör koridoru yıkıldığına ve FETÖ ile mücadele konusunda başarılı olunduğuna göre Türkiye’de OHAL için bir sebep kalmadı.

Türkiye’de OHAL’in kalkması yatırımları, fon akışını ve algıyı olumlu etkileyecek.  Zaten kurdaki değer kaybı önemli ölçüde algı bozulması ve bunun fon akışına olumsuz yansımasından kaynaklanıyor.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı