Yasham’da işçi kıyımıYasham Duvar Kağıtları Fabrikası’nda çalışan 20 işçi sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle işten çıkarıldı


Kocaeli’de bulunan Dilovası Demirciler OSB’de faaliyet gösteren Yasham Duvar Kağıtları Fabrikası’nda çalışan 20 işçi sendikal faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Dilovası Demirciler Organize Sanayi Bölgesi’nde 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren Yasham Duvar Kağıtları Boya ve Kimya Sanayi A.Ş.’de çalışan 20 işçi, sendikalaştıkları için işten çıkarıldı. Yaklaşık son 3 aydır fabrikadaki işçilerin sendikalı olması için mücadele eden 20 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösteren diğer işçiler zorla sorumluluk alanı olmayan işlerde çalıştırılmaya başlandı. Ağır ve zorlu çalışma koşullarına karşı DİSK’e bağlı Tümka-İş Sendikası tarafından çalışma yapması için görevlendirilen Cemre Hor isimli işçiyle birlikte hareket eden işçiler, yılda bir kez verilen zamma da tepki göstererek tam sendikalı olacakları sırada işten çıkarıldı.

Geçtiğimiz mart ayında Cemre Hor’un ardından 4 işçiyi daha işten çıkaran fabrika yönetimi, işten atılan 5 kişiye tazminatlarını verirken işçiler haklarını aramak için işe iade davası açtı. Pazar günü sendika başkanıyla toplantı yapmak için karar alan işçileri öğrenen fabrika yönetimi bir genelge yayınlayarak isteyenlerin kıdem ve tazminatını alarak işten çıkabileceklerini duyurdu. Öte yandan fabrika yönetimi işçilerin çıkmaması durumunda tazminatsız bir şekilde kovulacaklarını da belirtti. İşçiler geri adım atmayınca işten atılan işçi sayısı 20’ye yükseldi. İşten atılan işçiler haklarını yasal yollardan arayacak.

 

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı