Seçimler hile ve usulsüzlük haberleriyle başladı (güncelleniyor)Seçimler pekçok ilden gelen hile ve usulsüzlük haberleriyle devam ediyor


Türkiye bugün burjuva iktidar blokunun kaos-zor-baskı-korku iklimi yaratarak “yasalaştırdığı” faşizmin führerci biçimi olan partili cumhurbaşkanlığı ve yetkileri büyük oranda bu cumhurbaşkanında toplanan parlamento seçimleri için sandık başında.

 

İktidar bloku tarafından alınan baskın seçim kararıyla gidilen seçimlerde 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Sabah 08:00’de başlayan oylama, saat 17:00’de sona erecek.

 

İktidar blokunun kazanmak için her türlü dalavereyi çevirebileceği gerilimiyle gidilen seçimlerde ilk pis kokular da gelmeye başladı.

 

Oy kullanılan birçok okuldan gelen ihbarlarda YSK’nin seçimlerin gerçekleşeceği okullara gönderdiği birçok oy pusulası çuvalının mühürsüz ve ağzı iyi kapatılmamış biçimde ulaştığını belirtiyor. Bu haberler bile yeterince mide bulandırıcı.

 

Özellikle Kürdistan’ın birçok yerleşim alanında baskı çemberi yaratılarak hilenin çeşitli biçimlerinin devreye sokulması bekleniyordu. Nitekim ilk seçim ihlali haberleri de oradan geldi.

Şimdilik basına yansıyanlar şunlar:

AKP’liler Suruç’ta itiraz eden HDP’lilere saldırdı

Sabahtan beri pis kokuların geldiği, “kan dökeriz” tehditlerinin uçuştuğu Suruç’ta AKP’liler toplu oy kullanmalarına itiraz eden HDP’lilere saldırdı. Saldırıda biri ağır 4 kişi yaralandı.

Suruç’ta havaya ateş açılarak durdurulan araçtan 4 çuval mühürlü oy çıktı

DHA’nın haberine göre Urfa’nın Suruç ilçesinde polisin havaya ateş açarak durdurduğu otomobilde, okullara götürülmek üzere önceden mühürlendiği ileri sürülen 4 çuval oy pusulası ele geçti. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

Öğlen saatlerinde, Mızar Mahallesi yolu üzerindeki Bilge İlkokulu’na otomobille çok sayıda mühürlü oy pusulası getirileceği ve sandıklardakilerle değiştirileceği bilgisini alan polis ekipleri, harekete geçti.

Ekipler, okul yakınında 27 BSU 52 plakalı otomobile dur ihtarında bulundu. Aniden hızlanan otomobil, polisin havaya açmasıyla durduruldu. Bu sırada araçta bulunan 3 kişi, çuvallardaki oy pusulalarını yola attı. 4 çuval oy pusulası ele geçirilen otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

Oy ve Ötesi’ne linç girişimi

Ankara’da Sincan Özkent Akbilek İlkokulu’nda Oy ve Ötesi müşahitlerine AKP ve MHP’li oldukları iddia edilen 100-150 kişilik bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Saldırının Oy ve Ötesi müşahitlerinin, yaşlı bir yurttaşın oy kullanması sırasında sandık görevlilerinin kabine girmesine itiraz etmesi üzerine meydana geldiği belirtildi. “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atan grup Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın okula gelmesinin ardından dağıldı.

***

Hatay’ın Defne ilçesi Aşağı Okçular Mahallesi’ndeki okula 5 plakasız otobüs getirilerek, otobüslerdeki şüpheli şahıslara oy kullandırıldı. Tepkiler sonucu otobüsler ayrıldı. Otobüslerin polisin kontrol ettiği kimlik kartlarının üzerinde cihatçı savaş çetesi ÖSO’nun amblemi vardı.

https://youtu.be/sWAu1KD1yOI

***

Urfa’da, özellikle de Suruç’ta toplu oy kullanıldığı iddialarının büyük tepki toplaması ve CHP’nin başvurusu üzerine hem YSK’dan hem de AKP cenahından açıklamalar geldi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven açıklama yaptı. Güven, “Suruç’taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur” dedi.

Kötü ünlü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Urfa’dan gelen pis kokular üzerine pişkince, “Spekülatif olaylar çıkarıyorlar sanki Şanlıurfa’da bir şeyler varmış, Şanlıurfa’da bir şeyler oluyormuş gibi… Değişik düşüncede insanlar var ama kardeşçe hepimiz birbirimizi selamlayıp gidip oylarımızı veriyoruz” dedi.

Fakıbaba bunları söylerken Urfa ve özellikle Suruç’tan gelen haberler küstahlık ve pervasızlığın boyutlarını ortaya koyuyor.

Urfa’nın Uluhan İmam Hatip Ortaokulu’nda bir kişi, okul bahçesinde bulunan askerlere “Ben usulsüzlüğü kaydediyorum” dedi.

Şiddete uğrayan bu kişi görüntüleri sosyal medyadan, “Can güvenliğimiz yok” notuyla paylaştı.

Diyarbakır Kulp’ta asker ve korucular silahla okulda

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Zeyrek köyünde AKP damgalı oy pusulalarının çıktığı ileri sürüldü.

dokuz8HABER’e göre itirazlar üzerine arbede yaşandı. Sandık görevlilerinden birinin silahlı olduğu, asker ve korucuların silahla okulun içinde gezdikleri belirtildi.

Lice’de muhtar oy kullanırken gözaltına alındı

Diyarbakır Lice’de bir muhtar tüm mahalle adına oy kullanmaya çalışırken gözaltına alındı. “Mahalle beni seçmiş tabii ki onları temsil ediyorum. Onların adına oy kullanabilirim” diyerek kendisini savundu.

Mardin Yeşilli’de AKP’li Belediye Başkanı’ndan tehditler

Mardin’in Yeşilli ilçesinde sandıkları teker teker gezen AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in sandık görevlilerini tehdit ettiği aktarıldı.

Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre, söz konusu durum hakkında bilgi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Adayı Dilaver İnal, Demir’in seçim kurallarını çiğnediğini ve “Burada olmayanlar için de oy kullanılacak. Burada benim borum öter. Eski köye yeni adet mi getiriyorsunuz?” diyerek sandık görevlilerini tehdit ettiğini aktardı.

İlçe merkezinde bulunan Makbule Demir Ortaokulu’nda söz konusu duruma müdahale etmek için gittiğini belirten İnal, belediye başkanı Demir’in kendisine de, “Sen kimsin” diyerek tehditlerini sürdürdüğünü söyledi.

***

CHP Urfa’daki usulsüzlükler için YSK’ya başvurdu 

Urfa’dan ardı ardına gelen hile, usulsüzlük, şiddet haberleri üzerine CHP YSK’ya başvurarak, önlem almasını istedi.

‘İnşallah yıkılıp giderler’

Suruç’ta AKP’li vekil adayı Yıldız ve korumalarının saldırısında eşini ve iki çocuğunu yitiren Emine Şenyaşar oyunu kullandı: Bu oy bereket olsun. İnşallah yıkılıp giderler.

Suruç’ta Süleymanşah İlkokul’nda kabinde birden fazla kişi oy kullandı, o anlara ilişkin görüntüler sosyal medyaya da yansıdı.

Urfa’da müşahitlik yaptırılmayan, şiddet ve polis engellemesiyle karşılaşan bazı müşahitlerden biri  kendi sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Şanlıurfa’nın hemen hemen tüm köylerinde gönüllü müşahitler olarak engelleniyoruz. Bırakın sandık kurul üyeliği müşahit dahi yaptırmıyorlar. Toplu oy kullanma, yerine oy kullanma vs her tür usulsüzlük var. Sandıklarda akp dışında müşahit olmadığı için kontrol mümkün değil

Kızıltepe’de muhtar kendisi oy kullanıyor!

Kızıltepe Akziyaret Köyü’nde halka oy kullandırmayan köy muhtarı “oyları telef etmem” diyerek oyları kendisi kullanıyor. Görevli öğretmen de darp edilerek dışarı atıldı.

Okmeydanı’nda çalıntı oylar

İstanbul Okmeydanı Piripaşa İlköğretim Okulu’na sabah saat 6:00’da bir otobüs çuval dolusu çalıntı oy getirildiği bildirildi. Ayrıca sandık görevlilerinin içeri alınmadığı ve taşınma esnasında polislerin telefonları topladığı gelen bilgiler arasında.

Esenyurt’ta mühürsüz oy çuvalları

İstanbul Esenyurt Altınyıldız İlköğretim Okulu’nda mühürsüz oy çuvalları bilgileri geliyor. Sandık başkanlarının getirdiği torbanın mühürsüz olmasına yapılan itiraza “ne olmuş mühürsüze” yanıtı verildi.

Çankaya’da Jandarma okulu öğrencileri oy kullanıyor! 

Ankara’da Çankaya ilçesine bağlı olan TSK Mehmetçik Vakfı Hafize İhsan Payaza İlkokul ve Ortaokulu’nda seçmen olarak hukuksuzca kayıt altına alınan ve oy kullanmaları yasak olan jandarma okulu öğrencileri sıraya girip oy kullandı.

***

Yüksekova’da Farabi Lisesi’nde HDP müşahitleri polis tarafından okuldan dışarıya atıldı. Seçmenlerden çok polisin olduğu ve polisin seçmenleri tehdit ettiği bildiriliyor.

Urfa-Suruç hattı

https://twitter.com/YolTV/status/1010797973905772545

‘Burada seçim diye bir şey yok, baskı, şiddet var’

‘AKP’li Yıldız, Suruç’taki sandıkları gezip blok oy kullandırtıyor, müşahitlere baskı uyguluyor’  şeklinde yaygın bir iddia var.

Urfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Vergili Köyü’nde CHP’li müşahitlerin köye alınmadığı bildirildi.

Suruç’ta yaşanan sandık usulsüzlüklerini Eyyübiye İlköğretim Okulu CHP Müşahiti Can Öztürk yaşananları anlatıyor “Burada seçim diye bir şey yok burada baskı, şiddet var”

Kocaeli Gölcük’te müşahitlere saldırı

https://twitter.com/YolTV/status/1010803565886169089

Kocaeli Gölcük Uğur Mumcu Ortaokulu’nda müşahitlere saldırıldı.

Ankara’da avukatlar zorla çıkarıldı

Ankara Barosu’ndan görevli avukat Hazal Serdar, Altaş Atatürk Teknik Meslek Lisesi’nde sandık kurulu başkanı tarafından sandık kurlu başkanının usulsüz işlemine itiraz etti. Başkan, Serdar’ı şikayet ederek polis tarafından zorla sandık alanından çıkarttırdı

***

Kulp’ta korucular HDP sandık görevlilerinin köye girişi engellendi

Diyarbakır Kulp’a bağlı Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucularının, HDP’li sandık görevlilerinin köye girmelerine engel oldu. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, yaşanan bu olay üzerine HDP’li yetkililer durumu hemen İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Yapılan görüşmelerde yetkililer, korucularla görüşüldüğünü ve sandık görevlilerinin köye gidebilecekleri belirtildi.

Urfa’da AKP’li müşahitler Sandık Gücü müşahitlerine saldırdı

Urfa’da Uluhan İmam Hatip Orta Okulu’nda Sandık Gücü’nün gönüllü müşahitlerine AKP’nin sandık görevlileri saldırdı. Müşahitler jandarmada suç duyurusunda bulunarak ifade veriyor.

Urfa’nın pekçok ilçe ve köyünden hile haberleri var

Bulduk Köyü’nde 2044 no’lu sandıkta kadınların oy kullanmasına izin verilmiyor. Geçit Köyü 1196 no’lu sandıkta kadınların yerine erkekler oy kullanıyor.

Aynı uygulama başka köylerde de yaşanıyor.

Boş zarf dağıtanlar

Diyarbakır Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu’nda boş zarf dağıtan iki kişi HDP ve CHP’li görevliler tarafından yakalandı

Suruç’ta sandığa fazladan oy atanlar

Geçtiğimiz günlerde AKP’li adayın esnaflara saldırdığı yerde bulunan bir okulda sandığa fazladan paketlenmiş oy atanlar müşahitler tarafından yakalandı.

Erzurum Tekman ve Karaçoban

Erzurum‘un Tekman ve Karaçoban ilçelerinde AKP’li Belediye, işçilerine İçişleri Bakanlığı görevli kartı dağıttı. İçişleri Bakanlığı görevli kartına sahip işçiler oy kullanılan alanlarda serbestçe dolaşabiliyor.

Ankara’da listede adı olmayan iki kişiye oy kullandırıldı

Ankara Çankaya Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi’nde, 2425 no’lu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisi “adı var” diyerek iki kişiye oy kullandırdı. Diğer sandık görevlisinin durumu farketmesiyle tutanak tuttu, pusula ve zarf geçersiz sayılması için kenara ayrıldı.

Plakasız araçlar yine okul bahçelerinde

Bağcılar Hasan Kağnıcı İlkokulu bahçesinde plakasız araçlar okul bahçesine park etti.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: