Milyonlarca oy sayılmamışken ilan edilen zafer ve saldırganlıkAKP cenahı henüz milyonlarca oy YSK sistemine girmemişken kırık dökük de olsa zafer ilan etti, muhalefetten tık yok, sokaklarda polis ve AKP’li terörü var


Anadolu Ajansı (AA), özellikle AKP’nin zayıf olduğu il ve ilçelerde sandıkların teslim edilmesi için uzun uzun kuyruklar varken, açılan sandıklardaki verilerin büyük bir bölümü sisteme girmeden Tayyip Erdoğan’ın 1. turda seçimi kazandığını ilan etti.

Erdoğan da sanki zafer kazanmış gibi oldukça yuvarlak ifadelerle kazandıklarını, Meclis’te istedikleri düzeyi yakalayamamış olsalar da bu sorunu da ittifaklarla aşacaklarını belirttiği alı al moru mor bir konuşmayla bu ilanı pekiştirdi.

Tarihte eşine az rastlanır bir durumu Türkiye bir kez daha yaşadı. Resmi sonuçlar netleşmeden cumhurbaşkanlığı makamında oturan şahıs yangından mal kaçırırcasına zaferini ilan etmiş oldu. Kısacası 16 Nisan referandumundaki “Atı alan Üsküdar’ı geçti” tutumunun başka bir versiyonuyla karşı karşıya olduğumuzu söylemek abes olmayacaktır.

Erdoğan’ın alı al moru mor yaptığı konuşmada canının en fazla sıkan şeyin HDP’nin barajı aşmış olması, AA’nın güvenilmez verilerine rağmen kendisinin de o barajı istediği düzeyde aşamamış olması ve zor zahmet de olsa 1. turda kazansa bile Meclis’te çoğunluğu sağlayamamanın yaratacağı handikap ve sancıları daha şimdiden yaşamaya başlamasıdır.

Nitekim balkon konuşmasını Ankara’da yapacağını açıklayan Erdoğan, kısa süre sonra bundan vazgeçti. O konuşmayı Binali Yıldırım’a yükledi. Tıpkı 7 Haziran’da Davutoğlu’na yaptırdığı gibi…

Bu haberden kısa bir süre sonra da balkon konuşmasının yarın akşama ertelendiği belirtildi. Kısa bir süre sonra da Erdoğan’ın balkon konuşmasını yarına erteleme kararından vazgeçtiği, belirlenen zamanda yapacağı açıklandı.

Bu arada YSK’dan yedi kişinin istifa ettiği haberleri düştü, neden istifa ettiklerine dair bir açıklama yapılmadı.

Nerden bakarsak bakalım ortada oldukça garip durumlar var.

Bu gariplik muhalefet kanadının halen bozmadığı sessizliği açısından da böyle… Ortada ciddi usulsüzlük ve yoğun bir manipülasyon varken ne CHP ne de diğer muhalif partiler halen “sandıkları bekleyin” demenin ötesinde bir çağrı yapmadı.

Tablo böyleyken AKP’lilerin daha sonuçlar bile netleşmeden sokaklarda estirdiği terör ve polis saldırganlığı bu cenahın yüksek bir oranla hayal ettikleri rejimi fiiliyata döktüğü koşullarda nasıl bir zorbalıkla hareket edeceklerini gösteriyor.

Erdoğan’ın zaferini ilan ettiği anlarda sokakları turlayan AKP konvoyları muhalif kesimlere “biz size gösteririz” havalarında mesajı vermeye başladı bile.

Polis birçok yerde YSK sistemine girmemiş milyonlarca oyunu bekleyen vatandaşlara saldırmaya başladı, saldırılar sürüyor.

Ankara’da Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önünde oylarına sahip çıkan halkın etrafı polis, TOMA ve bekçiler tarafından sarıldı! Polis halkı taciz ederek alandan göndermeye çalıştı, sonra da tazyikli suyla saldırdı.

Mamak İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyenlere polis saldırdı. Polis saldırısının ardından kalabalık tekrar bir araya geldi ve Seçim Kurulu önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

İzmir Bayraklı’da Mustafa Kemal Lisesi önünde bekleyenlere polis saldırdı.

HDP Esenler ilçe binası önünde AKP’liler toplandı. Bina içerisinde mahsur kalan yurttaşlar, provokasyona karşı destek çağrısında bulundu.

Antalya HDP Kepez İlçe örgütüne kutlamalar sırasında silahlı saldırı oldu.

Yüksekova ve Batman’da, HDP’nin barajı geçmesini kutlayan halka polis tarafından saldırı gerçekleştirildi; çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Adana’da halk, sandıkların sayıldığı okulların önünde bekleyişini sürdürüyor. Okullarda polis barikatları görülürken halk, sonuçlar netleşmeden seçim eğlencesi yapan AKP’lilere tepki gösteriyor.

AA’nın manipüle ettiği gayri resmi seçim sonuçlarının ardından Antakya’da AKP’liler araç konvoyuyla Alevi yurttaşların yoğun olduğu Armutlu Mahallesi’nin çevresinde turladı. Halk sokağa çıktı.

İstanbul Sancaktepe’de CHP binası önünde toplanan halka polis saldırdı.

 

 

 

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu