Bartın’da madenciler ocağa kapandıHAMA’nın asıl işi yaptıkları halde taşeron olarak çalıştırdığı Denfa Madeni’nde çalışan 60 işçinin işine son verildi, işçiler kendilerini ocağa kapattı


HEMA’nın asıl işi yaptıkları halde yasalara da aykırı olarak taşeron olarak çalıştırdığı Bartın Amasra’daki Denfa Maden işçilerinden 60’ının işine son verildi, işçiler de bu saldırıya karşı kendilerini ocağa kapattılar.

Seçimlerden hemen önce ödenmeyen ücretleri için “işten kaçınma” haklarını kullanarak direniş yapan işçiler, ücretleri ödenince direnişi sonlandırmışlardı.

İstikrarlı bir ücret sorunu yaşayan işçiler bu sefer de 25/2’den yani tüm hakları gasbedilerek işten atıldılar. Direnişlerinin bedeli kıyımla ödetilen işçiler bu tutuma karşı kendilerini ocağa kapatarak tepki gösterdiler.

Çıkışı verilen ve kendilerini ocağa kapatarak tepki gösteren işçilerin görüntüleri Kanal 74’e yansıdı. Bu görüntülerde işçiler direnişe başlamadan önce gerekçelerini açıklıyorlar. Ağır yeraltı işi yaptıklarını ve disiplinli bir şekilde çalıştıkları halde ücretlerinin düzenli ödenmediğini, SGK primlerinin eksik yatırıldığını söyleyen işçiler, tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de çıkışlarının verildiğini vurgulayarak, “Biz bir yere gitmiyoruz” diyorlar, destek çağrısı yapıyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”