Makro/Uyum ve Real Market direnişçilerinden bir ortak eylem dahaTazminat hakları gasp edilen Makro/Uyum Market işçileri ve Real direnişçileri yaptıkları ortak eylemle haklarını istediler


Makro/Uyum Marketlerinin MİGROS’a satılmasıyla tazminat hakları gasp edilerek işsiz kalan Makro/Uyum Market çalışanları ile yine tazminat hakları gasp edilen ve 11 aydır direnişte olan Real Market direnişçilerinin ortaklaştırdığı eylemin bugünkü adresi Yenisahra’daki Optimum AVM’ydi.

Uyum Market’in tamamını, Makro Market’in ise bir kısım mağazasını MİGROS AŞ’ye satarak şirket borçlarını yapılandıran Makro Market patronlarının işçilerin alacaklarına dair hiçbir ödeme planı yapmamasına ilişkin Nakliyat-İş’le hareket ederek eyleme geçen işçilerin bugünkü adresi Optimum AVM’de bulunan MİGROS mağazasıydı.

“İşçi düşmanı MİGROS!”, “Her yer MİGROS, her yer direniş!”, “MİGROS’a girme zulme ortak olma!” “Makro işçisi köle değildir!”, “Uyum işçisi köle değildir!” sloganlarıyla AVM içindeki MİGROS mağazasının önünde toplanan işçiler, 1 ila 18 yıl arası değişen tazminat haklarının bir an evvel kendilerine ödemesini talep ettiler. Mağaza içinde bulunanlara ve alış-veriş yapanlara yaşadıkları hak gasplarını anlatan sendika temsilcileri ve işçiler, direniş süresince kendilerine destek için MİGROS mağazalarından alış-veriş yapılmamasını istediler. 14 yıldır çalıştıktan sonra işten çıkarılarak tazminat hakkı gasp edilen işçilerden Hasan Mercanoğlu burada bir açıklamada bulundu.

Çalışanların bir kısmının MİGROS’da işe başlatıldığını, bir kısmının da farklı işlerde iş bulduğunu ve geri kalanın işsiz kaldığını vurgulayan Mercanoğlu, “bugüne kadar bu marketlerde çalışan 1500 işçiye ne bir kıdem tazminatı ödemesi yapıldı ne de ödeme için herhangi bir tarih verilmedi” dedi.

Buradan Makro Market patronu Şeref Songör ile MİGROS Genel Müdürü Ömer Özgür Tort’a sesleniyoruz diyen Mercanoğlu, “bizler sizlerin ticari işbirliğinizin sonucu olarak hala tazminat haklarımızı alamadık. Onca yıl bu şirkete büyük bir özveriyle emek verdik, gasp edilen hakkımızı istiyoruz. Bizler için gereğini yapmadığınız sürece mücadeleye devam edeceğiz. Migros’a ile başlayan arkadaşlarımız maalesef iş kaygısıyla eyleme katılamadılar ama bizler onlarında haklarını gasp ettirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Real Market işçilerine ve Nakliyat-İş Sendikası’nın kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerini ileten Mercanoğlu, “bütün halk örgütlerini ve eylemlerini duyurmaya çalışan basın emekçilerini saygıyla selamlıyorum” dedi.

Mercanoğlu’nun ardından konuşan Nakliyat-İş Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise, işçilerin maruz kaldıkları haksızlığa değinerek işçilerin anayasada tanınmış haklarının derhal yerine getirilmesini istedi.

https://www.facebook.com/892488617512399/videos/1787056691388916/

MİGROS’un önündeki eylemin ardından AVM’nin en üst katında yer alan Media Markt önüne geçildi. Tazminat hakları gasp edildikleri için 11 aydır direnişte olan Real direnişçileri de burada bir açıklamada bulundu. “Tazminat hakkımız, söke söke alırız!”, “Kahrolsun sarı sendikacılık!”, “Media Markt’a girme, zulme ortak olma!” sloganları ile başlayan açıklamada “onlarca yıllık alınterimiz ve kazanılmış haklarımızı yerli ve yabancı sermaye sahiplerine ve para babalarına yedirmeyeceğiz” denildi. Eylem, sendika başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasının ardından sonlandırıldı.

https://www.facebook.com/892488617512399/videos/1787123278048924/

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."