Savcı itiraz etti Leyla Güven tahliye edilmediHDP’den milletvekili seçilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararına savcı itirazda bulundu, bir üst mahkeme Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi


HDP’den milletvekili seçilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararına ilişkin savcının itirazda bulunduğu bir üst mahkeme olan 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Leyla Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari Milletvekili seçilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden tahliye edilmesi için avukatının başvurusu üzerine Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi, bugün oy birliği ile tahliye kararı verdi. Leyla Güven’in tahliyesi beklenirken, 9. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı, mahkemenin tahliye kararına karşı bir üst mahkeme olan 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Tahliye kararının usule ve yasaya aykırı olduğunu ileri süren savcı, Leyla Güven hakkında verilen tahliye kararının kaldırılıp tutukluluğunun devamını talep etti.

Jet hızıyla yapılan itiraz üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da, 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye müzekkeresini Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne göndermedi.

‘Hürriyeti tehdit suçunu işliyorlar’

Avukatları, Diyarbakır E Tipi Cezaevi İdaresi’nin verilen tahliye kararının kendilerine ulaşmadığını belirttiğini aktardı. Avukatlar, “Bu hukuk dışı bir uygulamadır, mahkeme kararını bekleterek ‘hürriyeti tehdit’ suçunu işliyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Tutukluluğunun devamına karar verildi

Savcılığın itiraz ettiği 10.Ağır Ceza Mahkemesi, Leyla Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Karar oy birliği ile alınmıştı

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararda, “Tutuklu sanık Leyla Güven’in üzerine atılı Silahlı Örgüt Kurma ve Yönetme suçundan lehine değişme ihtimali, mevcut delil durumu,  delillerin büyük oranda toplanmış olması, sanığı etki edebileceği delil bulunmayışı, tutukluktan istenen sonucun adli kontrol tedbiri ile de sağlanabilecek olması, sanığın tutuklu kaldığı süre, dosyadaki delillerin büyük oranda toplanmış olması dikkate alınarak üzerine atılı silahlı örgüt yöneticiliği suçundan tahliyesine” denilmişti. (jinnews)

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir