Akılalmaz savunmaDoktor yanlış ameliyatı hastanın DHPC’li olduğunu söyleyerek savundu


Sağlık’ta dönüşümün yarattığı tahribatın boyutları ortayken, sistem bir de cinsiyete, ırka ya da siyasi düşüncelerine göre tedavi yapmayı reddeden sağlıkçılar türetti. Bir taraftan sağlık altyapısındaki eksikliklerden kaynaklı yanlış tedavi vakaları artarken diğer taraftan da bu yanlış tedavi, hastanın kimliğiyle meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Bolu F Tipi Cezaevinde hükümlü Duran Kıvanç’ın sol kasığındaki fıtık için götürüldüğü hastanede sağ kasığından ameliyat edildiği ortaya çıktı.  Ameliyatı yapan Bolu İzzet Baysal Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Eren Dağ kendini “Öğrendiğim kadarıyla mahkûm terörden tutukluymuş. Kendisi DHKP/C’li. Çıkar amaçlı böyle bir şey yapıyor” sözleriyle savundu.

Kıvanç Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı bir dilekçeyle durumdan şikayetçi oldu. Kıvanç, yetkililere yolladığı dilekçede geçirdiği bir ameliyatın ardından sol kasığında şiddetli ağrının başladığını aktararak, “Ağrılarım şiddetlenince cezaevinin revirine çıkarıldım. Hastaneye sevk edildim. Bir hafta sonra hastaneye götürüldüm. Doktor Eren Dağ, tarafından sol kasığıma el ile muayene yapıldı. Ultrasona götürüldüm. Daha sonra ise cezaevine getirildim” diye anlattı.

Muayene sonunda ameliyat kararının verildiğini, ameliyattan sonra ise sol kasığında ağrıların geçmediğini ayrıca sağ kasığında da ağrı olduğunu fark ettiğini belirten Kıvanç, durumu doktora aktardığında doktorun ‘Olsun sağda da fıtık vardı, almış olduk. Haftaya bir daha gelirsin soldan ameliyat ederiz. Ameliyattan çıkan parçayı patolojiye gönderdim. Sağda da fıtık olduğu tespit edilir’ diyerek cevap verdiğini belirti.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı