Kendi topraklarında mülteciAfrin halkına yönelik baskı ve şiddet uygulamalarıyla gündemde olan TSK şimdi de Afrin halkına “Yabancı Tanıtma Belgesi” adında kimlik dağıtıyor


Afrin’i işgal eden TSK ve ÖSO çeteleri bir yandan talan, infaz, tecavüz ve işkence uygulamaları ile sivil halka dönük baskı ve şiddet politikalarını hayata geçirirken, diğer yandan da Afrin’in demografik yapısını değiştirmeye çalışarak asimilasyon politikasını devreye sokuyor.

Türk devleti Afrin’i işgal ettikten sonra orada yeni bir oluşuma gideceğini açıklamıştı. Bundan ne kastettiği attığı pratik adımlarla giderek netleşti. Mesela ‘eğitim seferberliği’ adı altında başlatılan asimilasyon politikasıyla bölgede bulunan okullarda anadilde eğitimi yasakladı. Afrinlilerin anadillerinden biri olan Kürtçeyi tamamen yasaklayan işgal güçleri aynı zamanda Kürtçe olan yerleşim yerlerinin ve kurumların adlarını Türkçe ve Arapça olarak değiştirdi.

Hemen her gün yaptıkları hak ihlalleri ve katliamlarla gündeme gelen TSK, şimdi de halka “Yabancı Tanıtma Belgesi” çıkardı. Böylece Afrinliler kendi topraklarında mülteci haline getirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Türkçe ve Arapça olarak hazırlanan “Yabancı Tanıtma Belgesi”nde adı, soyadı, baba adı, doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyeti, kayıt yeri ve kayıt numarası gibi ibareler yer alıyor. Kimliğin arkasında ise “Raco Uygulama Noktası” imzası bulunuyor.

Hazırlanan kimliklerin Afrin merkezinin yanı sıra bütün ilçe ve köylerinde dağıtılmaya başlandığı, yeni kimlikleri almak istemeyenlere ise zorla belgenin verildiği öğrenildi.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.