Mezuniyet töreni korkusuEge Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan örenciler, araştırma görevlileri tarafından üst aramasına tabi tutularak tören alanına alındı


Tüm baskı ve tehditlere rağmen Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet törenine damga vuran protestolar ve açılan dövizler Ege Üniversitesi yönetimini de korkutmuş olacak ki, İletişim Fakültesi öğrencileri mezuniyet törenine üst aramasından sonra alındı. İşin bir diğer vahim tarafı ise, yönetim kirli işini eğitimin bir parçası olarak görev yapan araştırma görevlilerine yaptırmış olması.

Mezuniyet cüppelerini giyen öğrenciler herhangi bir protesto olasılığına karşı törenin yapılacağı salona girmeden önce araştırma görevlileri tarafından aranarak içeriye alınmalarına sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi.

Ege Üniversitesi mezunlarının yayınladığı açıklama şöyle:

 

“Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 diploma töreninde; cübbelerini giyen öğrenciler, törenin yapılacağı salona giriş yapmadan önce, araştırma görevlileri tarafından herhangi bir politik protesto girişimine karşı aranmıştır.

Bizler; özgür sinemacılar, özgür gazeteciler, özgür reklamcılar ve özgür iletişimciler olarak, yapılan bu uygulamayı her birimize yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz.

Bizlere okul sıralarında öğretilenler ışığında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin diplomalı mezunları olarak, bu hareketi reddediyor ve kınıyoruz.

Akıbeti bir dekanın, bir rektörün iki dudağının arasında olan araştırma görevlisi arkadaşlarımız ile bize toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket etmenin önemini anlatarak ‘dik durmayı’ öğreten hocalarımıza bir şey söylemek yerine kendilerini vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz.

Bizi, akademisyenlerini ve üniversitemizi utanç verici duruma düşürdüğü için eleştirel bir pankart görmeye dahi tahammül edemeyen, sansürcü ve baskıcı zihniyetin timsali Ege Üniversitesi Rektörü’nü kınıyor, saygı da duymuyoruz.

Saygılarımızla,

İMZA

Yeşim Yavuzer, Efe Yelbuğa, M Coşkun Tamer, Emek Özkan, Alican Özkeskin, Denizcan Sarı, Mustafa Sayın, Gökhan Sevim, Batuhan Soysal, Anıl Karaca, Berkay Erden, Dilara Eskitoğlu, Erman Uzun, Demet Taşkafa, Mehmet İşler, Onur Deniz, Yağız Barut, Ürgen Tepe.”

 

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi