Sıra Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar’daBalıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, bulunduğu binanın “müze” yapılacağı bahanesiyle tahliye edilmek isteniyor


Rejimin sanata, bilime ve sanata olan düşmanlığı her fırsatta kendini göstermeye devam ediyor.

Eğitimin bilimsel niteliğinden soyutlanarak gericileştirilmesinin ardından şimdide sanat eğitimi veren fakültelerin faaliyet vermesi çeşitli gerekçelerle engellenmeye çalışılıyor. Geçtiğimiz aylarda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Müzik Bölümü kapatılmış, gelen tepkiler sonucunda ‘yanlışlıkla’ kapatıldığı söylenerek karar geri alınmıştı. Türkiye’nin ilk ve tek pantomim eğitimi veren fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Bölümüne ise öğrenci alımı durdurulmuş, öğrencilerin eğitim hakkı ellerinden alınmıştı. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı yer göstermeden tahliyesi gündeme gelmişti. Şimdi de Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bulunduğu binadan tahliye edilmeye çalışılıyor.

Güzel Sanatlar Fakültesinin bulunduğu binanın “müze” yapılacağı gerekçesiyle tahliye edilmek istenmesine öğrenciler ve sanatseverler bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Üniversite öğrencileri ve “Balıkesirli sanatseverler” imzasıyla yapılan açıklamada okulun müze yapılmak bahanesiyle tahliye edilmek istenmesinin öğrenciler açısından hem eğitim olanakları hem de ekonomik olanaklar açısından mağduriyet yaratacağı vurgulanarak “Eğitim-Öğretimin doğru yerde ve doğru şekilde verilmesi ülke vatandaşları olarak bize verilen bir haktır. Bu hakkın elimizden alınmasına karşı çıkıyoruz” denildi.

Öğrenciler her türlü tahliye işlemine karşı birlik beraberlik içinde olacaklarını ve kararı kabul etmeyeceklerini belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

MESEM Yetmedi, Sıra ‘Zanaat Atölyeleri’nde!

Patronların ara eleman ihtiyaçlarıyla dolaysızca ilişkilendirilen eğitim sistemi MESEM’den sonra şimdi de 12-13 yaşlarındaki çocukları işçileştirerek bu gidişatı tamamına erdiriyor. Bakan Tekin, ilk elde 10 ilde uygulanmaya başlanacak programla 12-13 yaşlarındaki 7 ve 8’inci sınıf öğrencisi çocukların okullarda kurulacak “zanaat atölyeleri”nde çalıştırılacağını duyurdu! Proje bu yazdan itibaren hayata geçirilecek!