12 saatlik işgünü dayatması protesto edildiAvusturya Viyana’da ’12 saat çalışma yasası’na karşı on binlerce kişi yürüdü


YAŞANACAK DÜNYA

Avusturya hükümetinin 12 saatlik iş günü dayatmasına karşı Viyana’da onbinlerce emekçi yürüyüş gerçekleştirdi.

Komünistlerin, anti kapitalistlerin, anti faşistlerin, sendikaların ve her alandan emekçilerin katıldığı eylemde “Tüm özel mülkiyetlerinizi kamulaştıracağız”, “Halkın hakkı, halklara”, “12 saat çalışmayacağız, hükümeti yıkacağız” şeklinde sık sık Almanca sloganlar atıldı. Alınteri okurları ve TİKB taraftarları da yürüyüşe destek verdi.

12 saatlik çalışma dayatması

ÖVP-FPO koalisyon hükümeti çalışma yasası kapsamında programında bulundurduğu günlük 12 saat, haftalık 60 saat çalışma uygulamasını iş yasası görüşmelerinde meclise sundu. Parlamento’da muhalefetin red oylarına rağmen çoğunluk oylarıyla onaylanan yasa, parlamento dışı muhalefetin ve çeşitli sendikal çevrelerin tepkisine neden oldu.

Pazartesi günü parlamento görüşmelerinde onaylanan yasaya karşı aynı gün sosyal medya çağrılarının sonucunda bir eylem örgütlendi. Sanayiciler birliğinin 2014’ten beri açıktan yasallaşmasını talep ettiği “12 Saat Yasası“ daha önce de SPÖ-ÖVP hükümeti tarafından yasallaştırılmaya çalışılmış ancak sendikalar başta olmak üzere toplumun bir çok kesimi tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.