Banksy’nin gündeminde Fransa’nın göç politikası ve peçe yasağı varBanksy bu kez Paris’te ortaya çıktı, Fransa’nın göç politikasını ve peçe yasağını duvarlara taşıdı


Mart ayında tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ı New York Manhattan’daki bir duvara taşıyan Banksy, şimdi de Paris duvarlarındaki yeni resimleriyle gündemde.

Parisliler birkaç gündür sokaklarda Banksy’e ait olduğunu düşündükleri duvar resimlerinin peşinde. İlk gündeme gelen işlerden biri, IŞİD’in 2015 yılında Bataclan’da gerçekleştirdiği katliamı protesto amacıyla konser mekânının acil çıkış kapısına resmedilmiş yas tutan figür oldu.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde fark edilen bir diğer duvar resmi de duvardaki siyah gamalı haçı pembe renkli sprey boyasıyla yaptığı motiflerle kapatmaya çalışan siyahi bir kız çocuğunu kaldırımdaki uyku tulumu ve oyuncak ayısının yanında göstermekte. Bu iş Paris’in kuzeyinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde boşaltılan şehrin en büyük sığınmacı kampının yakınında yer alıyor.

Paris duvarlarında Banksy’e ait olduğu düşünülerek keşfedilen tam 7 işten bir diğer dikkat çekeniyse Jacques-Louis David’in Napolyon Alpleri Geçerken tablosundan yola çıkarak hazırlanmış olan ve atın üstünde baş örtülü bir Napolyon’u gördüğümüz resim. Bu işi görünce akla doğal olarak ilk gelen, Fransa dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde kamusal alanda uygulanan peçe ve çarşaf yasağı.

Banksy’nin Paris sokaklarındaki yeni murallerinin bazıları müdahale edilmeden ve bozulmadan iki günü zor geçirirken bir kısmı da acele olarak pleksiglas paravanlarla koruma altına alındı.

Ayrıca Kontrol Et

Enver Gökçe: 40 kuşağının fedailer mangasından

Garip akımını, “hasta bir sanat anlayışı” olarak görüyordur, halk edebiyatını ise dinamik bir soluk. Bu amaçla toplumsal gerçekçi akımı güçlendirmek niyetiyle Ant dergisini kurarlar. Attila İlhan’ın deyimiyle “40 kuşağının, fedailer mangası”ndandır O da. Mangasının hakkını verecektir ve yükselen faşist düşünceye karşın, devrimci mücadelenin şiirine yönelecektir kendi deyimiyle