Müftülüğe botanik bahçesi kıyağıİstanbul’un ilk ve tek botanik bahçesi müftülüğe tahsis edilmek üzere için tahliye ediliyor


İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne bağlı olan İstanbul’un ilk ve tek botanik bahçesi, İstanbul Müftülüğü ’ne tahsis edilmek için tahliye ediliyor. 2012 yılından beri tahliye tartışmalarının sürdüğü botanik bahçesi için 28 Haziran’da tahliye kararı kesinleşti.

 

Müftülüğe tahsis edilen ve tahliye kararı verilen bahçe zengin bir bitki familyasına sahip. 23 adet, çeşitli boyutlarda havuzun yer aldığı bahçede 430 metrekarelik taş bir bahçe de bulunmakta. Şu ana kadar bu bahçede 160 familyadan 3500 adet otsu bitki yerleştirilmiştir. Ayrıca bahçede ve seralarda, saksıda veya sabit halde bulunan 2500 adet bitki ve Hamburg Üniversitesi’nden bağış yoluyla gelen çoğu tropik ve subtropik ülkelerin bitkisi olmak üzere 390 adet egzotik bitki ile botanik bahçesinin bitki çeşitliliği 5000 adede yaklaşmıştır. Botanik bahçesi bu bitki çeşitliliğiyle hem yurt içinde hem de yurt dışında 400 adet botanik bahçesi ile tohum alışverişi yapmaktadır. Ayrıca bahçede şuanda kaybolan bazı bitki türlerinin bile yaşatıldığı bilinmektedir.

 

1935 yılında kurulan ve 5 bini aşkın bitki türüyle önemli bir kaynak haline gelen İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin devredilme gerekçesi ise Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması.

 

14 bin 878 metrekarelik alan üzerine kurulu bahçe aynı zamanda öğrenciler tarafından da uygulama alanı olarak kullanılıyor. Bahçenin taşınması durumunda 400’e yakın farklı ağaç türü ile 5 bin bitki türünün yeni yerlerine adapte olmakta zorlanacağı ve bu yüzden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyleyen öğretim üyeleri ve öğrenciler karara tepkili.

Ayrıca Kontrol Et

Hakkari’de Madene Karşı Nöbet Başladı

Hakkari’nin Marunis bölgesinde maden faaliyetlerine karşı 4 talepli nöbet eylemi başlatıldı.