Benin’de ‘kamu grevi’ yasağıMahkeme, kamuda grev yasağı getiren yasanın bu kez ‘anayasaya aykırı olmadığına’ hükmetti!


Yaşanacak Dünya

Batı Afrika ülkesi Benin’de kamu emekçilerinin tepkisi ve protestoları sonucu daha önce AYM (Anayasa Mahkemesi) tarafından reddedilen “Kamuda grev yasağı getiren yasa” bu kez aynı mahkeme tarafından onaylandı.

Mahkeme yeni kararında “Devlet memurları, kamu güvenlik güçleri ve eşdeğerleri her koşulda görevlerini yerine getirmeli ve grev haklarını kullanmamalıdır. Kamu sektörü savunması, güvenlik, adalet ve sağlık çalışanlarının görevlerine herhangi bir aksaklık olmamalıdır” dedi.

Yerel basının aktardığına göre sendikalar kararı “Endişe verici bir ani U dönüşü” olarak niteledi.

Geçtiğimiz yılın sonunda emekçilerin protestoları nedeniyle, hükümetin 28 Aralık’ta meclisten geçirdiği ‘kamu’da grev hakkını yasaklayan yasayı Anayasa Mahkemesi reddetmişti. Mahkeme “Getirilen yasak anayasaya aykırıdır” demişti.

Sağlık, eğitim, adalet gibi alanlarda kamu çalışanlarını temsil eden 7 sendikanın çağrısıyla 3 günlük greve çıkılmıştı.

Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon bu ayın başlarında “Ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmek için ‘zor’ seçimler gerektiğini, sosyal ve ekonomik ortamı rekabetçi ve çekici hale getirmek istediklerini” söylemişti.

Emekçiler, Talon’ın eğitim ve sağlık alanındaki neoliberal reformlarına karşı birkaç ay boyunca protesto gösterileri düzenledi.

Mahkemenin yaptığı bu “U dönüşü“nün büyük protestolara neden olması bekleniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.