Urfa’da 430 kişilik geçici işe 1662 kişi başvurduSiverek Belediyesi 9 aylık süreyle 430 kişi istihdam edecekti, fakat İŞKUR İl Müdürlüğü’ne başvuru yapan işsiz sayısı bu rakamı katlayarak 1662’ye ulaştı


Yaklaşmakta olan ekonomik yıkımın yaratacağı toplumsal sonuçları çeşitli kırıntılarla yastıklamaya çalışan AKP en can yakıcı sorun olan işsizliği de aynı geçici işlerle yatıştırmaktan vazgeçmiyor. Fakat bunun için attığı her adım sorunun kapsamını daha da görünürleştiren sonuçlara neden oluyor.

İşsizlik için en çok kullanılan ve aslında bir yanılsamanın ötesine geçemeyen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında yapılan işçi alımlarında belirlenen sayıyla yapılan başvurular arasındaki devasa büyüklük bu gerçeğin en çarpıcı fotoğraflarını vermeye devam ediyor.

Bunlardan sonuncusu da Siverek Belediyesi’nin TYP kapsamında yapacağı istihdama başvurudaki yığılmada görüldü.

Siverek Belediyesi 9 aylık süreyle 430 kişi istihdam edecekti, fakat İŞKUR İl Müdürlüğü’ne başvuru yapan işsiz sayısı bu rakamı katlayarak 1662’ye ulaştı.

Başvuru sayısının, istihdam edilecek kişi kontenjanından fazla olması nedeniyle çalıştırılacak kişiler kura çekimiyle belirlendi. Fırat Mahallesi’nde bulunan Büyükşehir Kültür Merkezi’nde, noter huzurunda yapılan kura çekimine, başvuru yapanlar katıldı.

Belediye başkanı fakirliği bilirmiş!

Belediye hizmetlerini kadrolu işçilerle gerçekleştirmek yerine geçici işçi alımlarıyla takviye eden Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz bu gerçeğin üzerinden atlayarak yaptığı demogojide şunları söyledi:

Toplum yararına çalıştırılmak üzere İŞKUR’la yaptığımız protokol uyarınca belirli süreli olarak belediye hizmetlerinde 9 ay çalıştıracak olan işçilerin kura çekimi için buradayız. Bizim yönetim anlayışımızda adam kayırma ve ayırım söz konusu değildir. 2 yıl boyunca İŞKUR’dan işçi çalıştırmadık. Çünkü kura çekimi olmaksızın kimsenin hakkına girmek istemedik. Tüm Türkiye’de kameralar ve noter huzurunda kuralar çekiliyor. Gönül ister ki hepinizi işe alalım. Fakirliği çok iyi biliyorum, yokluğun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Annemden belediye başkanı olarak doğmadım. Şunu bilmenizi isterim ki en ufak bir şaibe de işçi alımlarını iptal ederim.

Ayrıca Kontrol Et

Çankaya Belediyesi Emekçileri: Biz de yoksul olmak istiyoruz!

Çankaya Belediyesi şirketlerinde çalışan emekçiler, yayınladıkları mektupla “Açlık sınırında yaşamayı kabul etmiyoruz insanca yaşayabilmek için biz de yoksul olmak istiyoruz!” dediler ve örgütlü oldukları Genel-İş’in işçilerin çıkarlarını, yaşam koşullarını dikkate almadan imzaladığı toplu sözleşmelere tepki göstererek “Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz, haklarımızı koruyun diye oradasınız” dediler.