Sivas Katliamı’nın 25. yılında Ankara’da mitingSivas Katliamı’nın 25. yılında Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting gerçekleştirildi


Sivas Katliamı’nın 25. yılında Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting gerçekleştirildi.

2 Temmuz anmasında kitle saat 17:00’den önce Toros Sokak’ta toplandı. Toros Sokak ve buraya çıkan bütün yollar, caddeler polis tarafından araç trafiğine kapatıldı. Anma için Toros Sokak’a gelen kitle yoğun polis aramasından geçirilerek toplanma yerine alındı.

Toros Sokak’ta toplanan kitle saat 17:00’de kortejleri oluşturarak Tandoğan Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.  Yürüyüş kolunun en önünde Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 ilerici, aydın, devrimci, demokratın resimlerini taşıyanlar yer aldı.

Miting alanına doğru yapılan yürüyüşte kitle sık sık “Katil devlet hesap verecek!”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar!”, “Gün gelecek, devran dönecek katiller halka hesap verecek!” sloganları atıldı, Madımak Oteli’nde diri diri yakılanların isimleri “yaşıyor” haykırışlarıyla karşılandı.

Yürüyüş kolu miting alanına girerken kürsüden kitle selamladı.

Miting, Madımak Oteli’nde katledilenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından konuşmalar yapıldı.

 

Mitingde Pir Sultan Abdal Derneği Genel Merkez Sekreteri kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra tutuklu Pir Sultan yönetici ve üyelerinin mesajları okundu. Ardından Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği masajına yer verildi.

Demirtaş’ın alanda okunan mesajında şunlar söylendi:

Sevgili dostlar, değerli canlar,

Yarası kapanmayan, acısı dinmeyen bir vahşetin yıl dönümünde bir kez daha bir araya gelen herkesi selamlıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

2 Temmuz’da açılan yara kapanmadı, çünkü aradan geçen 25 yıla rağmen  bu yaraya tek bir merhem sürülmedi. Bu acı 25 yıldır hiç azalmadı, çünkü bu acıyı hafifletecek tek bir adım atılmadı. Faşizmin kurumsallaşmaya başladığı bu günlerde, geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak için tek bir adımın atılmayacağını da biliyoruz. Ancak adalet için, eşitlik ve özgürlük için mücadele etmekten vazgeçecek de değiliz. Ülkemizde zulme ve katliama uğramış herkesin, her kesimin hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz.

Birçok engelleme ve baskıya rağmen, her 2 Temmuz’da Sivas’ta toplanan on binler, Sivas Katliamı’nın hesabının hukuk önünde adil bir şekilde bir gün sorulacağının garantisidir. 2 Temmuz şehitlerinin ailelerini, dayanışma göstererek duyarlılıkla hareket eden bütün dostları selamlıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.

Miting semah gösterimi ve müzik dinletisiyle sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."