‘Yeni Polis Yasası’ protesto edilecekAlman devletinin gündemindeki -polise geniş yetkiler veren- yasaya karşı Düsseldorf büyük eyleme hazırlanıyor


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’da gündemdeki “Yeni Polis Yasası” Düsseldorf kentinde 7 Temmuz Cumartesi günü büyük bir eylemle protesto edilecek.

Aralarında göçmen yapıların da olduğu 100’ün üzerinde kurumun çağrısıyla yapılacak miting ve yürüyüş saat 13’te başlayacak. Eylem, NRW eyaleti çapında organize ediliyor.

Yeni Polis Yasası” CSU tarafından Bavyera eyaletinde -protestolara rağmen- uygulamaya kondu. Şimdi benzer yasaların NRW gibi diğer eyaletlerde de gündeme getirilmesi bekleniyor.

Söz konusu yasa ile birçok hak yok ediliyor. “Şüpheliler”in vücut tarayıcı, drone, kamera ve böcekle sürekli kontrol altında tutulması, ev hapsi, elektronik ayak bileği kelepçesi aracılığıyla 24 saat kontrol altında tutulması ve hiçbir dayanağı olmadan internet bilgilerinin araştırılması, değiştirilmesi veya silinmesine imkan sağlıyor.

Ayrıca, Bavyera hükümeti polisin en küçük şüphede hakim kararı olmaksızın insanları tutuklayabileceği koşulları hazırlıyor. Yasayla polise üç ay boyunca istediği şeyi yapma hakkı veriliyor, ancak üç ay sonra hakim gözaltının uzatılıp uzatılmayacağına karar verme yetkisine sahip olacak.

Gözaltı süresinin sonsuza kadar uzatılabileceği eleştirileriyle karşılaşan bu madde, Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda geçen yıl oylanarak kabul edildi. Şimdiki adımla polisin potansiyel tehlikeli olduğunu sadece tahmin ettiği bir kişiyi en az 3 ay hapse atabilmesi sağlanmış oluyor.

Yasa, 11 Mayıs’ta Münih’te 30 bin kişinin katıldığı dev gösteriyle protesto edilmişti.

Ayrıca Kontrol Et

Berlin’de mülteci kampında Kürtlere saldırı

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 kadar Kürt mülteci, “Kâfir Kürtler, kafanızı keseceğiz, Kürtleri istemiyoruz” tehditlerinden ve linçten sonra ayrı bir çadıra alındı.