Barilla işçisi grevde6 aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya gidilemeyince Tek Gıda-İş’te örgütlü 160 Barilla Makarna işçisi bugün greve gitti


Bolu’da D-100 Karayolu üzerinde bulunan Barilla makarna fabrikasında çalışan 160 işçi, 6 aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılamayınca bugün sabah greve başladılar.

Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlü olan işçiler ücretlere yüzde 20 oranında zam isterken, patron tarafı yüzde 15’te diretti.

Bugün sabah fabrikanın her iki kapısına da “Bu işyerinde grev vardır” pankartı asarak greve başlayan işçiler de sözümona güvenlik gerekçesiyle karşılarında jandarma ve polisi buldular, TOMA da eksik olmadı.

İşçilerin sık sık “İş ekmek yoksa barış da yok!”, “Birleşe birleşe kazanacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!” sloganları attığı grev pankartı asma eyleminde konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, taleplerinin karşılanmaması halinde grevlerini aylarca sürdüreceklerini belirterek, “Biz sendika olarak açık ve net söylüyoruz. Biz grevin mümkün olan en kısa zamanda bitmesini isteriz. Biz greve başladığımızda en az 3 ay süreceğini göz önüne alarak başlarız. Bu işletme 3 ay, 5 ay, 8 ay greve dayanacaksa biz çalışanlarla birlikte dayanmaya hazırız. Sendika olarak çalışanlarımıza 8 ay, 1 yıl bakarız bunu kimse unutmasın. Tek Gıda İş Sendikası grevi amaç olarak gören bir sendika değildir. Biz çalışanlarımızın hukukunu korumak için her türlü yasal mücadeleyi verme azminde olan bir sendikayız. Ama işletmelerimiz çalışanların emeklerinin ücretlerinden tasarruf ederek kârlarını sürdürmek için böyle bir anlayışı ortaya koyarsa bizim tavrımız net ve sert olur. Elimizi uzatmışız. Talebimiz belli. Talebimizi verdiğiniz an bu grev biter. Arkadaşlarımız bir saat içinde işlerinin başına gider ve üretmeye devam eder. Bu talebimizi karşılamadığınız sürece bu grev aylar da sürse devam eder” dedi.

Türk Metal üyesi işçilerin de destek verdiği eylem, Türkel’in konuşmasından sonra çekilen halaylarla sona erdi.

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…