Viking Kağıt’ta işten atılan iki işçi eyleme başladıAliağa’daki Selüloz-İş’in örgütlü olduğu Viking Kağıt fabrikasında “daralma” bahanesiyle işten çıkarılan iki işçi bugün fabrika önünde direnişe başladı


Aliağa’daki Selülöz-İş’in örgütlü olduğu Viking Kağıt fabrikasında iki işçi, ‘Daralma’ bahanesi ile işten çıkarıldı.

İzmir Aliağa’da ‘ilk özel kağıt fabrikası’ olarak kurulan ve 1982 yılında Yaşar Topluluğuna katılan Viking Kağıt fabrikasında işten atılan iki işçi fabrika önünde eylem başlattı. Selüloz-İş’in örgütlü olduğu fabrikada ‘daralma’ gerekçesiyle işten çıkarılan Sinan Arıkan ve Serdar Çetin isimli işçiler, “Çalıştığımız bölümlerde üretim artarak devam ediyor. 12 kişinin çalışması gereken bölümde 7 işçi çalıştırıyorlar. Bizim çıkarılmamızla arkadaşlarımızın iş yükü artacak” dedi.

‘HER TİS’TEN SONRA ATILMALAR OLUYOR’

17 yıldır Viking Kağıt fabrikasında çalıştığını belirten Sinan Arıkan, “17 yıldır üretim alanında çeşitli bölümlerde çalıştım. En son birinci ünite kağıt makinesinde çalışıyordum. Yedi yıldır sendikalı çalışıyoruz. Yapılan her toplu iş sözleşmesi ardından işten çıkarmaları yaşıyoruz. Emeğimiz hiçe sayılıyor” dedi.

‘İŞÇİ KIYIMI SON BULSUN’

Her sözleşme sürecinden sonra gözdağı vermek için patronun işten atmalara başladığını vurgulayan Serdar Çetin ise 13 yıldır Viking Kağıt’ta çalışıyor. Çetin “İki sene üst üste sıfır yüzdelik zamla çalıştığımız zamanlar vardı. Sendika geldikten sonra zam oranlarımız düzenlendi. İşveren bizleri muhatap almak zorunda kaldı. Ancak sözleşmelerden sonra arkadaşlarımızı işten çıkardı. Şimdi de sıra bize geldi. Biz burada eylem başlattık çünkü bizden sonra arkadaşlarımızın bunu yaşamasını istemiyoruz. Burada üretim durmuş veya azalmış değil. Bölümlerde arkadaşlarımız fazla mesai yapıyorlar. İş yükü arttığı için iş güvenliğimiz de azalıyor. Viking Kağıt fabrikasında işçi kıyımlarının son bulmasını istiyoruz” dedi.

İşçiler, patronun kendilerini muhatap alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtirken, diğer yandan fabrika içindeki işçiler de eylemdeki arkadaşlarına destek veriyor. Vardiyası biten her işçinin kendilerini desteklediklerini belirten Çetin, “Başka işçi arkadaşlarımız işten çıkarılmasın, bu gözdağı son bulsun istiyoruz” dedi.

‘YETER DEMEK İÇİN EYLEME BAŞLADIK’

Selüloz-İŞ Kocaeli Şube Başkanı Murat Yürük ise Viking Kağıt fabrikasında çok kısa bir süre önce patronla anlaşarak toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını ifade etti. Yürük şunları söyledi: “İki dönemdir, yaptığımız toplu sözleşmelerden sonra çeşitli bahanelerle arkadaşlarımızın iş akitleri feshediliyor. Üçüncü dönem toplusözleşmesi esnasında işverene özellikle bunu ifade ettik. Sözleşme sürecinden sonra kimseyi işten çıkarmaması şartıyla ve işverenin söz vermesiyle imzaları attık. Yönetim bunu kabul etmesine rağmen aradan 25 gün geçmeden iki arkadaşımız işten çıkarıldı. Biz buna ‘yeter’ demek için eyleme başladık.  İçeride üretim durmuş değil. Talebimiz işten çıkarılan arkadaşlarımızın geri alınması. Bunun yanı sıra biz artık her sözleşme sonrasında bu durumla karşılaşmak istemiyoruz.”

Fabrikada sendikalı 146 kişinin çalıştığını, çıkarılan işçilerin de sendikalı olduğunu vurgulayan Yürük, “Bizler yasal süreci başlattık. Bu işyerinde çalışan arkadaşlarımızın iş güvencesinin olmasını istiyoruz” dedi.

Evrensel / Dilek Omaklılar

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat-İş: Devrimci Sendikal Mücadelemiz Kelepçelerle Durdurulamaz!

“Devrimci Sendikal Mücadelemiz Kelepçelerle Durdurulamaz!” başlıklı bir açıklama yapan İnşaat-İş, üye ve yöneticileri hakkında verilen ev hapsi kararının yok hükmünde olduğunu belirterek, bu kararı tanımayacağını ifade etti. Sendika, 28 Şubat’ta bildiri dağıtmak üzere İFM Ziraat Kuleleri önünde olacağını kaydederek dayanışmaya çağırdı