Kağıt toplama işçisi hayatını kaybettiKesilen elektriğini bağlamak için direğe çıkan 58 yaşındaki kağıt toplama işçisi hayatını kaybetti, cebinden yalnızca bir buçuk lira çıktı


İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Caddesi’nde 23 yaşındaki bir kızı 2-3 yaşlarında erkek torunuyla birlikte yaşayan 58 yaşındaki Fırat Danışman önceki gün yaşamını yitirdi. Nedeni ise, 04 Temmuz 2018 günü saat 11.20’de kesilen elektriği bağlamak için çıktığı 4,5 metre yükseklikteki elektrik direğinde akıma kapılarak yere düşmesiydi.

Olayı bilebildikleri kadarıyla hep bir ağızdan Evrensel Gazetesi’ne anlatan komşular, Fırat Danışman’ın 8 bin lira kadar elektrik borcu olduğunu ifade etti. Kendisi yaklaşık 10 yıldır kağıt toplayarak günlük ihtiyaçlarının en asgarisini karşılıyormuş. Torununun bezi maması, mutfak masrafı ve sigarası… Bir türlü sıra elektrik faturasına gelmemiş.

Sabahın erken saatinde kalkıp gece yarılarına kadar sokaklarda çekeği ile karton kağıt toplayıp en fazla 20 lira kazanırmış. Komşularının anlattığına göre Fırat Danışman’ın şikayetlerinden biri de herkesin kağıt toplaması… “Bana çok iş kalmadı” diyormuş.

Zaten aşevinden haftanın 5 günü yemek alıyorlarmış. Kışın da belediye kömür verirmiş. Mahallenin bakkalı da “Rahmetli iyi bir adamdı, asla borç yapmazdı. Günlük ne bulduysa onu harcardı, çok yoksuldular” diyor.

Olay günü Fırat Danışman gene kağıt için işe çıkmış. Sonra evdeki kızı aramış “Baba gel elektrikleri bu sefer direkten kestiler. Hava sıcak gel de bir bak” demiş. Zaten Fırat Danışman kendi ve komşularının kesilen elektriklerini bağlaya bağlaya amatör elektrikçi olmuş. Ve o yüksek direğe çıkmış, komşusunun kızı da orada ona bakıyormuş. O anda direkten feryat figan… Sonra da aşağı düşmüş. Komşular ambulansı aramışlar, 15 dakika sonra gelmiş, öldüğü tespit edilmiş. Olay yeri ekibi de fotoğraf çekip, cenazeyi alıp götürmüşler.

Komşulardan kim söz alsa hepsinin derdi aynı:

Bir türlü elektrik ve su faturasına sıra gelmiyor ki ödeyelim. Eşten dosttan yardım istiyoruz, onlar da vereceğiz deyip denkleştiremiyorlar. Burada kim varsa elektrik borçları 6 binlerden aşağı değil. Rahmetli daha dün ‘Biz devlete borcumuzu asla bitiremeyiz, ancak faizini ve avukatlık borcunu ödeyebiliyorduk artık o da yok’ demişti.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu