ODTÜ mezuniyet töreninde “Cumhurbaşkanına hakaret” gözaltılarıOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninde açılan pankart nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ile suçlanan üç öğrenci gözaltına alındı


ODTÜ’de dün mezuniyet töreni yapıldı. Törende her yıl olduğu gibi mesaj içeren pankartlar taşındı, bu sene gündemde seçimler ve çocuk istismarı yer aldı.

Bazı öğrenciler de 14 yıl önce yayınlanan bir karikatüre atıfla ‘Tayyipler alemi’ başlıklı bir pankartla yürüdü. Ancak hükümete yakın bazı yayınlar, öğrencileri hedef gösterdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “ODTÜ’de yapılan mezuniyet töreni sırasında Cumhurbaşkanına hakaret içeren pankartı taşıyan kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatılmış ve 3 kişi gözaltına alınmıştır” denildi.

Ayrıca polisin, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” yazılı pankart açan öğrencilerden üçünün evine gittiği fakat öğrencileri evde bulamadığı öğrenildi.

Dikkat çeken pankartlar arasında Fizik Öğretmenliği Bölümü’nün hazırladığı “Siz çocukları yaşatın, biz okuturuz” pankartı, “Bir gider bin geliriz, bizi vurmak kurtuluş mu? Suruç” pankartı, “Ellerimiz, aklımıza gelenleri yazabilecek kadar özgür değil” pankartı, Ekonomi bölümünün hazırladığı “Göklerden gelen bir kriz vardır” pankartı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün hazırladığı “Diploma bulunamadı” pankartları vardı.

 

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.