701 sayılı KHK’yla binlerce kişi ihraç edildi701 No’lu KHK’yla 18 bin 632 kişi ihraç edildi; 12 dernek, üç gazete ve bir televizyon kapatıldı


Binali Yıldırım’ın önden haber verdiği fakat anlaşılmayan nedenlerle 1 gün sarkarak yayınlanan son OHAL KHK’sı sabaha doğru yayınlandı. 4 Haziran 2018 tarihli olduğu görülen KHK’da hak ve özgürlüklere dönük saldırıyı ifade eden pek çok madde var. İlk elde göze çarpansa kamuda çalışan binlerce kişinin ihraç edilmesi, gazete ve TV’lerin, derneklerin kapatılmasına ilişkin bölümler…

Dün ve önceki gün yayınlanan KHK’larla yasal olarak da hükmü kalmayan Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla çıkan 01 No’lu KHK’yla 18 bin 632 kişi ihraç edildi; 12 dernek, üç gazete ve bir televizyon kapatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’ya göre 199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 8 bin 998,

Adalet Bakanlığı’ndan bin 52,

Dışişleri Bakanlığı’ndan 38,

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 240,

İçişleri Bakanlığı’ndan aralarında dört vali yardımcısı ve dört kaymakam da bulunan 31,

Sahil Güvelik Komutanlığı’ndan 192,

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 3 bin 77,

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bin 126,

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 632 kişi ihraç edildi.

Ayrıca 12 dernek ile birlikte Welat, Özgürlükçü Demokrasi ve Halkın Nabzı gazeteleri ve Avantaj TV de kapatıldı.

İhraç edilen 199 akademisyen arasında ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı barış bildirisine imza atanlar da bulunuyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ihraç edilen imzacı akademisyenlerin isimleri şöyle: “Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Cem Terzi, Prof. Dr. İzge Günal, Prof. Dr. Halil Resmi, Doç. Dr. Halis Ulaş ile İktisat Fakültesindeki Prof. Dr. Yeşim Edis Şahin, Prof. Dr. Ayşen Uysal, Dr. Nuri Erkin Başer, Arş Gör. Aydın Arı, Arş. Gör. Serap Sarıtaş, Güzel Sanatlar Fakültesindeki öğretim görevlisi Emel Yuvayapan, Mimarlık Fakültesindeki Arş. Gör. Dilek Karabulut, Edebiyat Fakültesi’ndeki Arş. Gör. Özer Yersüven.

Barış akademisyenleri sosyal medya hesabından son KHK’ile 18 barış imzacısı akademisyenin daha ihraç edildiği, ihraç edilen toplam barış akademisyeni sayısının 404’e, iş kaybına uğrayan imzacı sayısının ise 516’ya çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca Mersin, Van, Bitlis, Mardin ve Şanlıurfa’dan Eğitim Sen üyeleri ve Bitlis’ten SES üyeleri de ihraç edildi.

Bu KHK’daki ihraçların bazılarının gerekçelendirildiği de görüldü. Buna göre ihraç edilenlerden bir kısmında çalıştıkları ‘kurumların kanaati’, sosyal medya paylaşımları da gerekçe olarak gösterildi.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.