“‘Seçim bitti netice belli’ karamsarlığına kapılmayalım”Türkiye siyasi tarihinin önemli etaplarına tanık olmuş Osman Amca’nın gözünden 24 Haziran seçimleri ve sonuçları


Memleketin menfaati ve vatandaşların daha iyi yaşamı düşünülerek seçime gidilmedi. Her şey kötüye gidiyordu. Hemen seçim yapmazlarsa oluşacak şartlarda bir daha kazanma şanları olmayacağını gördüler. Sırf parti ve kendi menfaatleri için, kap kaç bir seçim kararı aldılar.

Seçime hazırlık döneminde,  hak hukuk tanımadılar. OHAL’ı ( Olağan Üstü Hal ) devam ettirdiler. Meclisin yetkisinde olan kanun yapma hakkını OHAL’le kararnameler çıkararak kendi menfaatlerine kullandılar. OHAL’i devam ettirerek çok büyük menfaat sağladılar. OHAL’in seçimden hemen sonra kaldırılma vaadi etkili oldu.

Devletin uçakları ile mitinglere gittiler. Devletin arabalarını ve yakıtını kullandılar. Devletin parası ile alınmış hediyeler dağıttılar. Seçim harcamalarının çoğunu devlet bütçesinden karşıladılar. Bunların hepsi aynı zamanda bizim paramızdı.

Büyük paralar tutacak reklamları bedava hallettiler. Hediyeler dağıttılar. Parti menfaatleri için yapılan bu harcamaların tutarı büyük olduğu muhakkak.  İnşallah bir gün bu hesaplar sorulur.

Tüm devlet TV’leri onlara çalıştı. Endişe ve korkuları yüzünden tüm özel TV haber kanalları onların menfaatine uygun hareket etti. İktidara ait belediyeler en iyi, en büyük ve ulaşımı kolay meydanları onlara verdiler. Reklam ve hazırlık vs. tüm masraflarını karşıladılar. Meydanlara vatandaşlarımızı taraftar olsun, olmasın taşıdılar. İnce’nin İstanbul mitingine Anadolu yakasından geliş olmasın diye gemi seferlerini iptal ettiler. Bunların hepsini de bizim vergilerimizle yaptılar.

Mevcut yönetimin kazanma ihtimali sebebi ile zarar görmemek için bazı vatandaşlar, mevcut hükümeti temsil eden partinin mitinglerine katıldılar.

Cumhurbaşkanlığı seçimine hak kazanan bir parti başkanının ceza evinden şartlı bile tahliye edilerek bu hakkını kullanmasını engellediler. Sosyal medyadan mesajları göndererek sesini duyurmaya çalıştı. Ancak 2 defa TRT de 10’ar dakikalık konuşma hakkı cezaevinden kullandırıldı.

Bu kadar olumsuz şartlarda ve çok kısa sürenin, muhalefetin aleyhine çalışacağı görülmedi. Görülse de fazla bir şey yapılamazdı. Bizler siyasetçi olmadığımız için değerlendirmeleri iyi yapamadık ve yeni bir yönetimin seçimi kazanacağını umduk.

Bu olumsuz ve anormal koşullarda yine de alınan bazı sonuçlar biraz moral verdi. HDP’nin barajı geçmesi ve kazandıkları milletvekili sayısının AKP’nin milletvekili sayısını azalttığı gibi muhalefetin gücünü arttıran çok önemli bir koz oldu.

AK partinin milletvekili sayısının, meclis toplamının yarısından 5 eksik olması AKP’nin tek başına karar almasını engelleyebilir. Netice alınması için MHP’nin desteğine ihtiyacı olacak. MHP’nin nasıl bir çizgi izleyeceğiyse daha şimdiden ortada…

Ama yine de seçimin ortaya çıkardığı sonuçların (bizim lehimize olanlar) onların üzerinde bir baskı oluşturmasını umalım.

“Seçim bitti, netice belli oldu” deyip tam karamsarlığa kapılmayalım. Bu günden başlayarak hak-hukuk içinde dirençle mücadeleye devam edelim. Sakin ve çok iyi bir değerlendirme yapıp yeni bir yol haritası çizelim ve bu yönde çalışalım.

Kazananlar yine her seferde olduğu gibi konuşmalarında, haberlerde neler yapacaklarını tutarsızca atıp tutacaklar. 16 yılda başaramadıklarını şimdi başaracaklarını bağırarak ifade edecekler. Yine yeşil alanları yok edecekler. Nükleer Santrallar kuracaklar. Şehirleşme rant uğruna berbat edilecek. Çocuk tacizleri, kadın cinayetleri artacak. Yobazlık artmaya devam edecek. Eğitim daha geriye gidecek. Avrupa ve diğer ülkelerle gerginlikler daha da artacak. İşsizlik artacak. Çalışanlar haklarını arayamayacak. Dertlerimiz ve sağlık sorunlarımız artacak. Neticede çok daha fazla sıkıntılar bizi bekliyor.

Seçimler kendi kontrolleri altında yapılmasına rağmen, MHP 5 vilayette seçim sandıklarının yeniden sayılmasını istemiş, enteresan. Ben yurtdışı oyların verildiği yerde sayılmamasını endişe ile karşılıyorum. Son seçimde 1 milyon 53 bin oy geçersiz sayılmış. Bu da başlı başına bir soru işareti.

Tablo bence aşağı yukarı böyle… Ne yılgınlığa düşmeye ne de baş dönmesine izin vermeyecek bir tablo bu. Bizi ileriye, önümüzdeki günlerde olup bitenlere dönük hazırlığa davet ediyor. Yerel seçimler de bunun için bir mecra sunuyor diye düşünüyorum.

Alınteri okuru Osman Amca

 

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu