Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında…19 yaşında katledilen ve hep o yaşta kalan Ali İsmail Korkmaz 5 yıl önce bugün ölümsüzleşti


Bugün Ali İsmail Korkmaz’ın ölümsüzleşmesinin 5. yıldönümü. Annesinin, “Oğlum çok acı çekti, keşke kurşunlasalardı” dediği Ali İsmail’i katledenler hakkında “kasten adam öldürmekten” açılan dava son anda “Adam yaralama” ya da “Kasten adam yaralama” maddelerinden verilen göstermelik “cezalarla” sonuçlanmıştı.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamanın ardından polis memurları Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut’a 10 yıl, fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever’e 6’şar yıl 8’er ay, Ebubekir Harlar’a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi, polis memurları, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise beraat etmişti.

Yargıtay, Ebubekir Harlar’a verilen hapis cezasını az bulurken beraat eden polis memuru Hüseyin Engin’in ise cezalandırılmasını istemişti. Diğer sanıklar yönünden ise karar onanmış, yeniden yapılan yargılamada Engin’e 7 ay 15 gün, Harlar’a ise 6 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.

Ali İsmail için bugün yapılacak anmalar

Ali İsmail için bugün Hatay Ekinciler Mezarlığı’ndaki mezarı başında saat 18.00’de anma töreni yapılacak. Saat 20.00’de da Sümerler Amfi Tiyatro’da anma gecesi düzenlenecek. Gecede, ALİKEV Müzik Topluluğu, Ozbi ve Gülce Duru sahne alacak.

Ailesinin onun adını ölümsüzleştirmek  ve düşlerini gerçekleştirmek için kurduğu Ali İsmail Korkmaz Vakfı’ndan (ALİKEV) yapılan açıklamada, “2013 yılında henüz 19 yaşındayken hayattan koparılan Ali İsmail’i ölümünün 5. yıl dönümünde sevgiyle anacağız. 10 Temmuz 2018 Salı günü Hatay’da gerçekleşecek Ali İsmail Korkmaz Anma Gecesi ile Ali İsmail’in ‘Düşlerindeki özgür dünya’ için yine bir arada olacağız. Ali’nin düşleri ve umutlarıyla umuda kucak açanları 10 Temmuz’daki anma gecesine bekliyoruz” denildi.

O tekmeleri unutmayacağız! 

Haziran İsyanı günlerinde Eskişehir’de yapılan eylemlere katılan Ali İsmail, polis saldırısı sonrasında girdiği bir ara sokakta sivil polisler tarafından öldüresiye dövüldükten sonra eli sopalı esnaf ve sivil polislerce iki defa daha dövüldü.

Bedenine inen öldürücü darbeler karşısında “Vurmayın, ölüyorum!” diyen Ali İsmail’i hastanedeki doktor müsveddesi de “Bir şeyin yok” diye eve yollamıştı. 20 saat sonra artık komaya girme noktasındayken tedaviye alınan İsmail, 38 gün boyunca komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013′te ölümsüzleşti.

Geride “Özgür dünya” düşünü kuşanacak sayısız Ali İsmail doğurarak…

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu