Flormar Direnişi’nde 57. gün“Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez!”


Flormar Direnişi’nin 57. günü halaylar ve hiç susmayan güçlü sloganlarla başladı. Direnişçi işçiler, içerideki işçiler onları görmesin diye kapının önüne dizilen büyük otobüslerin önünde coşkulu halaylarını çektiler.

“Flormar’a sendika girecek başka yolu yok!” ve “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz” sloganlarıyla günlük seslenme eylemlerine başlayan işçiler, içerideki arkadaşlarına seslendiler. Kimi zaman arkadaşlarının adını seslenerek, kimi zaman ise genel konuşmalarla seslerini duyurmaya çalışan işçilere patronun çektiği dikenli teller engel olamadı.

Coşku hiç azalmadan hep bir ağızdan şarkılar haykıran işçileri içerideki arkadaşları da büyük bir ilgiyle izledi. Kimi zaman gülümsemeyle, kimi zaman ise alkışla karşılık verdiler.

Yine dışarıdaki işçileri alkışladıkları için cuma günü işten atılan 7 işçi de bugün oradaydı. Direnişe yeni kan taşıyan bu işçilerin de inançları oldukça büyüktü.

Fabrika kapısının önüne büyük harflerle “Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez” yazan işçiler, içerideki arkadaşlarına “Sendikalı olan veya olmayan tüm arkadaşlarımız içeride birlik olsunlar. Burada sadece kendimiz için değil, hepimiz için direniyoruz” diye seslendi. “Bu cezaevini yıkacağız, bu tel örgüleri parçalayacağız, hepimizi özgürleştireceğiz!” diyen işçilerin sözü sık sık sloganlarla kesildi.

https://twitter.com/GazeteAlinteri/status/1016618059635838981

İşçilerden Bayram Demirel, patronların ve şeflerin isimlerini sayarak “Onlardan hesap sormadan kimse bu kapıdan ayrılmayacak.” dedi. Sözü sık sık alkışlarla kesildi.

İçerideki işçilere seslenen kadın işçi, önceden birbirlerine “İmalatçı kardeşler” dediklerini hatırlatarak, “Biz oraya nasıl olsa gireceğiz” diyerek arkadaşlarından destek istedi.

Yemek esnasında işçilerle yaptığımız sohbetlerde fabrikanın vardiya düzeninin, çalışan işçilerin direnişçi işçileri göremeyeceği şekilde değiştirildiğini öğrendik. Bu yüzden direnişi önceden sabah saat 06.30 ile 14.30 arasında yapan işçiler, bundan sonra 09.00 ile 17.00 arasında yapacak.

https://www.facebook.com/gazetealinteri18/videos/174100163454100/

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir